Najnowsza interwencja Uważam Rze

Temat numeru

źródło: 123RF

Hiszpański sukces

Wojciech Romański, Jacek Nizinkiewicz

Dzięki unijnym dotacjom Hiszpania pod koniec ubiegłego wieku wyrosła na budowlaną potęgę. Polsce ta sztuka się nie udała. Gdzie popełniliśmy błąd, skoro punkt startu przy wchodzeniu do Unii mieliśmy dość podobny?

Trzydzieści lat temu w Hiszpanii panowało ponad 20-procentowe bezrobocie, a kraj klepał biedę. Jednak na przełomie lat 80. i 90. XX w. doszło do iberyjskiego cudu budowlanego i gospodarczego, który nakręciły unijne fundusze na rozwój infrastruktury. Polska, wchodząc do Unii, była w dość podobnej sytuacji startowej jak Hiszpania w 1986 r. Także mieliśmy wtedy ok. 18-procentowe bezrobocie i również mieliśmy nadzieję, że wsparcie ze wspólnotowej kasy pomoże nam zmienić kraj. Jedną z poważniejszych różnic między oboma krajami była jednak sama świadomość wolnego rynku. Hiszpania miała czas, by go utrwalić, dla Polski była to ciągle nowość, ze wszelkimi tego konsekwencjami.
W latach 1986–1988 Hiszpania dostał na rozwój infrastruktury 3,5 mld ecu, zaś w latach 1988–1993 aż 10 mld ecu, czyli ówczesnej wspólnej waluty rozliczeniowej UE. Hiszpanie wiedzieli, jak wykorzystać swoją szansę. Pieniądze unijne poszły na gospodarkę. Środki wydane na infrastrukturę napędziły popyt w innych segmentach rynku, takich jak choćby budownictwo mieszkaniowe. 
Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO