Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

źródło: 123RF

Handlarze kontra sprzedawcy

Piotr Mazurkiewicz

Polska jest drugim w Europie rynkiem z największym udziałem bazarów w sprzedaży detalicznej. Nowe pomysły rządu mogą im jeszcze pomóc

W dużych miastach renesans bazarów widać od kilku lat. Są one jednak dalekie od obrazu typowego polskiego bazaru z błotnistą nawierzchnią oraz stoiskami z typowym mydłem i powidłem – obok siebie warzywa, ubrania, świeże mięso i „antyki”, czyli skarby ze śmietnika. Na tych wielkomiejskich warzywa i owoce są ekologiczne, zazwyczaj w absurdalnie wysokich cenach, co z ideą sprzedaży bazarowej ma niewiele wspólnego. Bywanie na nich, kupowanie i spędzanie godzin na degustacjach ze znajomymi to sposób hipsterów na weekendy, ale poza wielkimi aglomeracjami targowiska wyglądają zupełnie inaczej i wiele z nich wciąż jest niepokojąco blisko stereotypów z błotem i antykami ze śmieci. 
Standardowemu konsumentowi takie miejsce kojarzy się jednak z okazją do kupienia czegoś taniej niż gdzie indziej, ponieważ sprzedawca nie musi ponosić zbyt wysokich kosztów utrzymania stoiska. Ceną za niższe ceny jest też zazwyczaj niski standard, którego symbolem są przymierzalnie ubrań ograniczające się do zawieszenia kawałka materiału dla ochrony przed wścibskimi spojrzeniami oraz rzucenia kartonu na ziemię, aby bosi klienci nie stali w błocie. 
Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?