Dzięki funduszom UE przedsiębiorcy mogą spróbować swoich sił w projektach, których celem jest zapewnienie opieki nad małymi dziećmi. Na dofinansowanie mogą liczyć zarówno nowe, jak i istniejące żłobki i przedszkola
Uzyskanie dotacji w obecnym rozdaniu unijnych funduszy nie jest proste. Promowane są projekty badawczo-rozwojowe, które wymagają dużego wkładu własnego i mają bardzo specjalistyczny charakter. Z tego powodu wielu przedsiębiorców, zwłaszcza tych drobnych, dysponujących mniejszymi budżetami, rezygnuje z ubiegania się o dofinansowanie. Często dzieje się to przedwcześnie – przedsiębiorcy mogą bowiem uczestniczyć w wielu konkursach skierowanych także do samorządów i organizacji pozarządowych, mających wymiar nie tylko biznesowy, ale także społeczny.
Do tej kategorii należą m.in. nabory dotyczące tworzenia nowych żłobków i przedszkoli. Wśród unijnych priorytetów finansowych na lata 2014–2020 znajduje się bowiem pomoc rodzicom, zwłaszcza matkom, które po urodzeniu dziecka nie wróciły na rynek pracy. W wielu rodzinach kobiety w celu opieki nad dzieckiem rezygnują z kontynuowania zatrudnienia albo tracą etat ze względu na długą nieobecność w pracy. Często również powrót do pracy okazuje się nieopłacalny z powodu bardzo wysokich kosztów wynajęcia prywatnej opiekunki. Po kilkuletniej przerwie znalezienie nowego zatrudnienia staje się bardzo trudne. Aby pomóc młodym matkom w powrocie na rynek pracy i umożliwić im sprawowanie opieki nad dziećmi za niewielką kwotę albo zupełnie za darmo, z funduszy UE finansowane są projekty polegające na tworzeniu nowych miejsc w żłobkach i przedszkolach.