Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

źródło: EAST NEWS

Antyimportowe fiasko Rosji

Robert Cheda

Zruszczona idea samowystarczalności okazała się gospodarczą wydmuszką. Jakie nisze eksportowe w Rosji pozostają dziś otwarte dla polskiej przedsiębiorczości?

W 2014 r. Unia Europejska i Rosja podjęły kolizyjne decyzje o sankcjach gospodarczych i finansowych. Zgodnie z przyjętym kluczem sektorowym Bruksela zablokowała rosyjskiej gospodarce dostęp do kredytów i technologii. Moskwa odpowiedziała własnymi embargiem, uniemożliwiając eksport unijnej żywności. Ponadto na listę krajów objętych rosyjskim embargiem trafiły USA, Kanada, Nowa Zelandia i Japonia. Przyczyną ekonomicznego zamieszania była agresywna polityka Rosji wobec Ukrainy, której wyrazem stała się zbrojna aneksja Krymu i hybrydowe wsparcie separatystów w Donbasie. W wyniku agresywnej postawy międzynarodowej Moskwa, pozbawiona dostaw elementarnych produktów, podjęła decyzję o realizacji polityki antyimportowej. Lub raczej kompleksowej strategii w tej dziedzinie, kierując się zresztą szerszymi celami niż tylko uniezależnienie od zachodnich towarów i usług. 
Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe