Najnowsza interwencja Uważam Rze

Temat numeru

źródło: TOMASZ JODLOWSKI

Ofiary czarnego złota

PAWEŁ ROŻYŃSKI

Brakuje nam prądu, ale blokujemy rozwój energetyki wiatrowej i słonecznej. Na półce leży projekt atomowy, a elektrowniom na węgiel brunatny niedługo zabraknie paliwa. Powód? Rząd ratuje kopalnie węgla kamiennego i stawia na opartą na tym surowcu przestarzałą energetykę

Do 2050 r. zero węgla? My to odrzucamy – mówi minister energii Krzysztof Tchórzewski. Polskie władze chcą iść wbrew trendom światowym i polityce klimatycznej UE, która mówi o całkowitym wyeliminowaniu czarnego paliwa już do połowy XXI wieku. Tym samym próbują konserwować stan, w którym 51 proc. energii pochodzi z węgla kamiennego. Być może nawet chcą, by było jej więcej.

Ministerstwo Energii tłumaczy, że chce opierać źródła prądu na krajowych zasobach surowców, by pozostać niezależnym od importu. Ale tak naprawdę zamierza wspierać jedynie sektor wydobycia węgla kamiennego, w którym pracuje 90 tys. osób, a kolejne pół miliona w jego otoczeniu. To potężny elektorat. To również bardzo wpływowe lobby z silnymi związkami zawodowymi, które popierały PiS w ostatnich wyborach i teraz wystawiają rachunek. A rząd kupuje sobie spokój społeczny na Górnym Śląsku.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?