Najnowsza interwencja Uważam Rze

Butik

LINKSYS RE7000

• MULTIMEDIA •

POLECA KRZYSZTOF JÓŹWIAK

Linksys RE7000


Internet stał się wszechobecny. W krajach o rozwiniętej strukturze telekomunikacyjnej, a do takich mimo wszystko możemy zaliczyć Polskę, niemal w każdym domu, urzędzie, sklepie, restauracji czy po prostu miejscu publicznym znajdziemy chociaż jeden router Wi-Fi. Sygnał jest więc wszędzie, co niestety nie znaczy, że w każdym miejscu ma taką samą moc. Czasami wystarczy przejść do innego pokoju w tym samym mieszkaniu, by stracić na chwilę zasięg. Najlepiej zastosować wtedy wzmacniacz Wi-Fi. Jednym z najnowszych urządzeń tego typu jest Linksys RE7000, wyposażony w technologię MU-MIMO, która wedle zapewnień producenta pozwala trzykrotnie zwiększyć wydajność wszystkich urządzeń podłączonych do tej samej sieci bezprzewodowej. Każde z nich ma taki sam priorytet, generowane są trzy sieci bezprzewodowe i każda zachowuje się tak, jakby urządzenie do niej podłączone korzystało z osobnego routera. Dodatkowo zasięg sieci może zostać wzmocniony aż do 930 m. Gdy znajdziemy się poza zasięgiem sieci generowanej przez router, automatycznie zostaniemy przełączeni na mocniejszą sieć generowaną przez wzmacniacz RE7000. Co ważne, takie przełączenie odbywa się w pełni niezauważalnie dla użytkownika – nie zostanie przerwana wideokonferencja ani odtwarzanie strumieniowe multimediów. Wzmacniacz Linksys docenią także użytkownicy, którym zależy na podłączeniu do internetu konsoli do gier czy SmartTV bez strat prędkości. Urządzenie wyposażono w nowy port Ethernet w standardzie Gigabit, który jest wielokrotnie szybszy od poprzednika – standardu Fast Ethernet. Minusem urządzenia jest z pewnością wysoka cena.

Xiaomi QiCycle


Firma Xiaomi do tej pory znana była przede wszystkim ze smartfonów. Dodajmy: coraz lepszych smartfonów. Chiński producent idzie jednak śladem amerykańskich gigantów, takich jak Google czy Apple, starając się tworzyć innowacyjne produkty, które mają wypełniać przeróżne rynkowe nisze. Pomagać mają mu w tym hurtowo wykupowane start-upy. Jeden z nich, firma iRiding, skonstruował dla Xiaomi elektryczny składak. Rower nie zachwyca urodą, ale za to możemy go szybko złożyć do naprawdę kompaktowych rozmiarów. Dwukołowca napędza silnik o mocy 250 W, zasilany akumulatorami Panasonic umieszczonymi w poziomej rurze ramy. Podobne ogniwa są ponoć wykorzystywane w samochodach marki Tesla. Rower nie jeździ samodzielnie. Silnik wspomaga jedynie nasz wysiłek – im słabiej pedałujemy, tym więcej mocy „pożycza” nam napęd roweru. Zasięg roweru w trybie elektrycznym to 45 km, a pełne naładowanie akumulatorów zajmuje 3 godziny. Oczywiście możemy także wyłączyć elektryczne wspomaganie i zdać się wyłącznie na siłę naszych mięśni. Pojazd wyposażono w przerzutki Shimano Nexus i niewielki wyświetlacz pokazujący dane nawigacyjne oraz parametry jazdy.

Logitech K780 Multi-Device


Nie przepadam za pisaniem dłuższych tekstów na urządzeniach mobilnych, nawet jeżeli mają wbudowaną miniklawiaturę, tak jak smartfony BlackBerry. Pod względem wygody użytkowania nadal nic nie zastąpi tradycyjnej klawiatury komputerowej. W dzisiejszych czasach nie unikniemy jednak pisania tekstów na ekranach dotykowych. Coraz częściej korzystamy także z wielu urządzeń jednocześnie. W takiej sytuacji ciekawym rozwiązaniem jest nowa klawiatura firmy Logitech K780 Multi-Device. Dzięki niej możemy pisać z szybkością znaną z komputera na każdym urządzeniu, które leży na naszym biurku, przełączając się pomiędzy nimi po naciśnięciu jednego przycisku, który producent nazwał Easy-Switch. Zintegrowana gumowa podstawka pozwala umieścić urządzenia mobilne pod kątem idealnym do czytania – od smartfona po 12-calowego iPada Pro. Logitech K780 Multi-Device jest kompatybilna z wieloma systemami, więc bez względu na to, czy ktoś korzysta z Windowsa czy iPhone’a, będzie mógł używać skrótów systemowych odpowiednich dla jego urządzenia. Dodatkowo użytkownik będzie mógł wybrać sposób, w jaki połączy się z klawiaturą – za pośrednictwem nadajnika Unifying czy technologii Bluetooth Smart. Dzięki trybowi oszczędzania energii przy bezczynności oraz tradycyjnemu wyłącznikowi klawiatura może pracować na bateriach do 24 miesięcy.

Dron Yuneec Typhoon H


Sześciosilnikowy dron Yuneec Typhon H to zaawansowane urządzenie do wykonywania zdjęć oraz filmów z powietrza. Dron jak dron, powie ktoś, jest ich coraz więcej. Ten jednak jest nieco inny – to dron w wersji smart. Jest to bowiem pierwszy bezzałogowy statek powietrzny wyposażony w mocno promowaną przez Intela technologię RealSense, która umożliwia mu w pełni autonomiczny, bezkolizyjny lot oraz inteligentną nawigację między przeszkodami. To dużo bardziej zaawansowane rozwiązanie niż stosowany dotychczas system ultradźwiękowy. Dzięki niemu dron potrafi analizować otoczenie w trzech wymiarach, co w połączeniu z systemem specjalistycznych czujników sprawia, że jest w stanie uczyć się środowiska. Rozpoznaje przeszkodę i od razu szuka alternatywnych tras, które pozwolą zapobiec ewentualnej kolizji. Dodatkowym elementem systemu antykolizyjnego lotu są czujniki skierowane w dół. Poprawiają stabilność oraz umożliwiają lot tuż nad ziemią w wypadku słabego sygnału GPS. Yuneec Typhoon H jest wyposażony w 360-stopniowy gimbal z kamerą o matrycy 12 megapikseli, rejestrującą obraz w jakości 4K. Zasięg przekazu wideo wynosi do 1,5 km. Urządzenie wyposażono w procesor Intel Atom oraz kontroler ST16 z pilotem Typhoon Wizard Stick, pozwalające na obsługę przez dwie osoby – jedną sterującą lotem, drugą kontrolującą pracę kamery. Dron może się wznieść na wysokość 122 metrów. Maksymalna długość lotu to ok. 22 minut.

Sandisk iXpand


To urządzenie przeznaczone przede wszystkim dla fotografów mobilnych. A takich jest obecnie najwięcej. O ile jednak zdjęcia z „prawdziwego” aparatu staramy się na bieżąco archiwizować, o tyle fotografie zapisane w pamięci telefonu traktujemy ze znacznie mniejszą troską. A to duży błąd, ponieważ ryzyko utraty materiału z urządzeń mobilnych jest wysokie. Oczywiście pewnym ratunkiem są internetowe chmury, ale zwykle mają one ograniczoną pojemność, no i wymagają podłączenia do sieci. Dlatego alternatywnie (lub lepiej – dodatkowo) warto stosować przenośne urządzenia do backupu, takie jak Sandisk iXpand. To podręczny bank pamięci przeznaczony do iPhonów i iPadów, które – jak wiadomo – nie mają możliwości rozszerzenia podstawowej pamięci o kartę mircoSD. iXpand jest częściowo wykonany z elastycznej gumy, która jest przemyślnie wyprofilowana – po wpięciu do smartfona przez wtyk Lightning druga końcówka opiera się o tył obudowy. Sprytne i w sumie wygodne rozwiązanie. Po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji na urządzeniu Apple backup zdjęć i filmów oraz kontaktów będzie odbywał się automatycznie. Jest też opcja utworzenia kopii zdjęć z portali społecznościowych: Facebooka, Instagrama i usługi Picasa. Do pendrive’a dołączono oprogramowanie szyfrujące, dlatego nie musimy się obawiać o swoje dane.

Pokemon Go Plus


Świat ogarnęło szaleństwo na punkcie gry Pokemon Go. Aplikacja wykorzystuje tzw. rzeczywistość rozszerzoną – kamera naszego urządzenia rejestruje otoczenie i następnie nakłada na nie trójwymiarowe elementy. Główne zdanie graczy to schwytanie fantastycznych stworków – pokemonów. Odnalezienie ich nie jest jednak łatwe. Kiedy od wielu godzin bezskutecznie biegamy po całym mieście, szukając pokemonów, a poziom naszej frustracji niebezpiecznie rośnie, warto sięgnąć po elektroniczny „dopalacz” w postaci bransoletki Pokemon Go Plus. To niewielkie urządzenie, które z wyglądu przypomina smartwatch, za pomocą modułu Bluetooth łączy się ze smartfonem, a za jego pośrednictwem z grą Pokemon Go. Jeśli w pobliżu znajdzie się jakiś pokemon, a w szczególności jakiś trudno dostępny, zdziczały osobnik, bransoletka zacznie wibrować i świecić. Co więcej – stworka możemy schwytać bez wyciągania smartfona. Wystarczy wcisnąć przycisk umieszczony na obudowie gadżetu. Bransoletka uaktywni się również wtedy, gdy użytkownik znajdzie się w pobliżu PokeStop.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE