Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

MARTA BOGACZ

Hakernicy?

ap

 

Kilka milionów numerów PESEL mogło wyciec z rządowej bazy danych. Prokuratura sprawdza pięć kancelarii komorniczych. Nie wiadomo, czy za wyciekiem stoją komornicy, czy cyberprzestępcy. Wiadomo jedynie, że dane wyprowadzono z bazy PESEL w sposób nieuprawniony. Pobierano je za pomocą złośliwego oprogramowania lub skryptów. Cały proceder trwał od marca 2015 r. Tylko do jednej z podejrzanych kancelarii wyciekły dane aż 802 tys. osób, a możliwe, że wyciek danych jest jeszcze większy. Postępowanie sprawdzające toczy się w pięciu kancelariach w Warszawie i Łodzi.

Postępowanie karne dotyczy komorników, którzy „umożliwili dostęp do bazy PESEL osobom nieuprawnionym”, co samo w sobie jest przestępstwem 231 Kodeksu karnego. Do tego dochodzą jeszcze zarzuty z paragrafu 267 KK – uzyskanie przez osoby nieuprawnione dostępu do danych osobowych pochodzących z baz PESEL.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?