Najnowsza interwencja Uważam Rze

Butik

KONRAD CWIK

Na początku był głos

Od ponad dekady Festiwal Skrzyżowanie Kultur przybliża polskim widzom najdalsze muzyczne zakątki świata. Już we wrześniu w Warszawie jego 12. edycja, a w niej wielkie muzyczne głosy i rzecznicy dawnych kultur

 

Od głosu wszystko się zaczyna. I muzyka. I świat. Na początku przecież było słowo. Jego nieskończonym technikom i stylom poświęcamy tegoroczną edycję Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Te głosy trzeba usłyszeć – zaprasza Maciej Szajkowski, członek rady programowej festiwalu, który odbywa się od 2005 r. Łącznie wystąpiło na nim już 215 artystów z 61 krajów. To największa w Polsce prezentacja muzyki świata i pochwała wielokulturowości, organizowana przez Stołeczną Estradę.

Tematem przewodnim tego wielkiego muzycznego wydarzenia, które rozpocznie się 24 września, są głosy. Na scenie będziemy mogli zobaczyć muzyków i artystów z dziewięciu krajów, z trzech kontynentów. Usłyszymy peruwiański śpiew, izraelski soul, ludową muzykę Brazylii, haitańskie pieśni voodoo i amerykańskie hymny polifoniczne w unikatowym połączeniu z afro-kubańskimi rytmami.

Festiwal otworzy Susana Baca, laureatka dwóch latynoskich nagród Grammy, ambasadorka odrodzenia rytmów afrykańskich w muzyce peruwiańskiej. To dzięki niej ta muzyka stała się ważną częścią kultury kraju, czym zjednała sobie przychylność prezydenta Ollanta Humala i w 2011 r. objęła stanowisko ministra kultury. Szerszej publiczności wokalistkę przedstawił David Byrne na płycie „The Soul of Black Peru” z 1995 r. Od tego albumu zaczęła się światowa moda na tę muzykę. Ballady Susany Bacy porównywane są do twórczości Cesarii Evory.

Dzień później na scenie zobaczymy niezwykły koncert Omara Sosy i Tima Eriksena. To synteza pozornie niepasujących do siebie elementów – afrykańskiej muzyki kubańskiej i tradycyjnych pieśni z czasów założycielskich Stanów Zjednoczonych. Sosa łączy swobodnie jazz z elementami muzyki świata, Eriksen jest badaczem i śpiewakiem polifonicznych hymnów protestanckich. – Ma mocny i szczery głos, który jak żaden inny instrument przekonuje słuchaczy do przekazywanych przez artystę emocji – mówi o nim Maria Pomianowska, dyrektor artystyczna festiwalu. Ich wspólna płyta „Across the Divide” to muzyczna historia Afroamerykanów od czasów niewolnictwa do wybrania Baracka Obamy na prezydenta. Muzycy po raz pierwszy zagrają ten unikalny materiał w Polsce.

Koncertem finałowym, 1 października, będzie występ wschodzącej gwiazdy muzyki izraelskiej. Ester Rada krzyżuje muzyczne inspiracje, swobodnie porusza się pomiędzy stylami, od soulu po hip-hop. Po wydaniu debiutanckiego mini-albumu „Life Happens” krytycy porównali ją do Niny Simone i Lauryn Hill. W 2014 r. nagrała debiutancki album „Ester Rada”. – Zgłębiła stary amerykański soul, funk i jazz tak dokładnie, że może uchodzić za gwiazdę w każdym z tych gatunków – mówi o niej amerykańska gwiazda Alicia Keys.

Podczas festiwalu nie zabraknie polskiej muzyki folkowej. 29 września już po raz czwarty odbędzie się Sounds Like Poland, projekt, którego celem jest promocja polskich artystów z kręgu folk i etno. Festiwalowej publiczności na scenie przed warszawskim Pałacem Kultury i Nauki zaprezentują się wschodzące gwiazdy: Čači Vorba i Tęgie Chłopy oraz jeden z najbardziej docenianych za granicą polskich zespołów: Motion Trio. Warunek znalezienia się w programie Sounds Like Poland jest jeden: artyści muszą inspirować się polską muzyką tradycyjną, tworząc jednocześnie własne unikalne muzyczne ścieżki.

Na mapie festiwalu pojawił się również zapoczątkowany w zeszłym roku cykl koncertów Kolektyw Europa, miejsce międzykulturowej współpracy artystów. W tym roku Trebunie-Tutki & Urmuli Quintet zagrają premierowy materiał z płyty „Duch Gór”. Album to muzyczny hołd oddany muzyce góralskiej, która porozumiewa się wspólnym językiem, niezależnie od przynależności narodowej.

Koncerty będą odbywać się w specjalnym namiocie przed warszawskim Pałacem Kultury i Nauki.

Poprzednia
1 2

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez