Najnowsza interwencja Uważam Rze

Butik

Obowiązkowy poradnik dla menedżerów

POLECA MALWINA UŻAROWSKA

Ken Blanchard jest legendą coachingu zarządzania. Można go nazwać jednym z najlepszych na świecie mentorów i nauczycieli przywództwa. Jego książka „Jednominutowy menedżer”, która sprzedała się w 13 mln egzemplarzy, nadal fascynuje prostotą przekazu połączoną z filozofią współczesnego modelu zarządzania w organizacjach. „Przywództwo wyższego stopnia” ma inny wymiar. To bardzo dobrze skonstruowany i precyzyjny poradnik od a do z. Jest lekturą obowiązkową dla menedżerów oraz właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw. Nie znajdziemy tu modeli ekonomicznych, ale pełny i kompletny opis całego procesu zarządzania ludźmi. Szkoleniowcy nazywają ten obszar „miękkim”, ponieważ nie można zastosować „twardych” cyfr i tabel do skatalogowania pożądanych zachowań lidera.

Edukacja „miękkich” umiejętności opiera się na przyjęciu pewnych kierunków i wektorów, konsekwentnym wdrożeniu wybranej filozofii myślenia. Wielu menedżerów nie docenia „miękkich” narzędzi. Twierdzą, że wystarczy dobry biznesplan, sprawdzony model finansowy i wynagrodzenie dla pracowników, by wszystko działało jak w zegarku. Praktyka pokazuje, jak bardzo się mylą. Organizacja, firma, przedsiębiorstwo to żywe organizmy, nie tylko dlatego, że składają się z organicznych komórek, ale przede wszystkim są miejscem, gdzie spotykają się indywidualności - ludzie, skojarzeni w przypadkowych grupach. Różnorodność charakterów, potrzeb, wartości i priorytetów powoduje, że w większości firm za sukces odpowiadają nie dobre strategie, ale zjawiska społeczne, które przez psychologów nazywane są procesami grupowymi. Żyjemy w czasach, w których ten, kto nie ma świadomości, że „miękkie” umiejętności są często ważniejsze od lat doświadczenia, ten jedynie przetrwa i nie osiągnie zbyt wiele. Dobre zarządzanie to inteligencja emocjonalna, inteligencja społeczna i elastyczność. Nie myślmy jednak, że to tylko filozofia. Za stylem zarządzania stoją konkretne wytyczne i precyzyjne oczekiwania co do postaw i reguł. Czy zatem trzeba uczyć się psychologii, by zbudować sukces firmy? Nic podobnego. Wystarczy czytać książki Kena Blancharda. Niektóre z nich są fabularnymi opowieściami w stylu success story, inne konkretne - krok po kroku ujawniające tajniki dobrego zarządzania. Taka właśnie jest ta pozycja.

Książka rozpoczyna się od samego sedna, od centralnego punktu, czyli celu i wizji firmy. Autor wraz ze współpracownikami przedstawiają genialny w swojej prostocie sposób na stworzenie i prowadzenie skutecznych działań biznesowych. Przedstawiony jest autorski model HPO SCORES, który operuje sześcioma czynnikami mającymi strategiczny wpływ na efektywność przedsiębiorstwa. Są to: sposób przepływu informacji w firmie, czytelna i zrozumiała wizja, rozwój kompetencji w firmie, reżim wyników osiąganych w pracy z klientem, sposób motywowania pracowników i struktura władzy. Sam styl zarządzania i dobre przywództwo Blanchard określa jako silnik organizacji.

Tę książkę powinni przeczytać zarówno ci, którzy znają i cenią pozycje tego autora, jak i ci, którzy nie wierzą w kluczową rolę wpływu stylu zarządzania na wyniki finansowe organizacji. Znajdą tu dużo konkretnych wskazówek, jak budować strategię przywództwa, wdrażać ją i rozumieć procesy zachodzące wśród pracowników.

Ciekawym modelem prezentowanym przez zespół Blancharda jest Przywództwo Sytuacyjne SLII. Czytelnicy znajdą odpowiedź na pytania, które zadaje sobie każdy szef: dlaczego ludzie zachowują się z pozoru irracjonalnie i jak temu zaradzić, jak podnieść efektywność, a jednocześnie nie utracić zapału w zespołach. Wreszcie – jak poradzić sobie w nurcie zmian. Temu zagadnieniu poświęcone zostało więcej przestrzeni. O zarządzaniu zmianą pisano już wiele. To wielowątkowe zagadnienie. Wskazówki autorów tej książki doskonale wpisują się w cały przemyślany model funkcjonowania firmy w środowisku dynamicznych zmian na rynku i wewnątrz organizacji. Trudno się dziwić, że dzieło jest tak doskonałe po ponad ćwierć wieku doświadczeń. MAU

Poprzednia
1 2

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?