Najnowsza interwencja Uważam Rze

Aktualności

PZLA wolne od korupcyjnych podejrzeń

Prokuratura Rejonowa w Warszawie umorzyła śledztwo w sprawie domniemanej korupcji w Polskim Związku Lekkiej Atletyki, prowadzone na podstawie doniesienia jednego z wykonawców nawierzchni stadionów lekkoatletycznych.

Umorzone postępowanie – jak pisze onet.pl - było prowadzone na podstawie doniesienia złożonego przez przedstawiciela wrocławskiej firmy Saltex Europa, ukaranej w maju 2016 r. prawomocnym wyrokiem za zmowę przetargową. Prokuratura sprawdzała, czy przetargów ogłoszonych i rozstrzygniętych w latach 2009–15 nie ustawiano pod konkretnych producentów nawierzchni bieżni z Włoch i Szwajcarii i czy przedstawiciele PZLA nie wpływali na samorządy, aby te wybierały sugerowane rozwiązania.

Jednym z dowodów było nagranie rozmowy wiceprezesa związku do spraw infrastruktury Zbigniewa Polakowskiego z jednym ze śląskich przedsiębiorców, która pojawiła się w mediach w czerwcu 2016 r., które miało być dowodem takich praktyk. Jednak według prokuratury nagranie nie udowadnia w żaden sposób próby składania jakiejkolwiek propozycji o charakterze łapówki ze strony przedstawiciela PZLA. Według „Przeglądu Sportowego”, wskazywane w doniesieniu „preferowanie” to nic innego jak wpisana w specyfikacje przetargowe próba zagwarantowania spełniania przez wykonawców inwestycji związanych z nawierzchniami syntetycznymi norm technicznych ustalonych przez PZLA i określonych przez IAAF. A nie wszystkie oferowane na naszym rynku produkty takie normy spełniają.

Cytowana przez onet.pl rzecznika Prokuratury Regionalnej w Warszawie Agnieszka Zabłocka-Konopka stwierdziła, że „w tutejszej Prokuraturze prowadzono postępowanie przygotowawcze o sygn. akt RP I Ds. 52 2016 w sprawie wejścia w porozumienie, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w latach 2011–2015 w Warszawie, działaczy Polskiego Związku Lekkiej Atletyki z przedstawicielami producentów nawierzchni lekkoatletycznych oraz działania na szkodę instytucji, na rzecz których były dokonywane przetargi na budowę obiektów realizowanych w Programie Rozwoju Infrastruktury Lekkoatletycznej – w tym programu „Orliki Lekkoatletyczne”. (...) dotychczas przedstawione dowody nie dały podstaw do przedstawienia zarzutów. (...) Prokurator Referent sporządza decyzję merytoryczną w przedmiotowej sprawie w postaci postanowienia o umorzeniu śledztwa”.

Red

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy