Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

MARIAN ZUBRZYCKI

Czy chiński smok pomoże Polsce zionąć ogniem?

Michał Niewiadomski

Polska energetyka na węglu stoi i stać będzie – słyszymy z ust włodarzy politycznych i energetycznych. Ale kto będzie finansował budowę bloków opalanych złożami ze Śląska?

 

Obecnie trzy największe koncerny energetyczne budują nowe bloki węglowe – Enea w Kozienicach, PGE w Opolu i Tauron w Jaworznie. W Ostrołęce Enea i Energa planują nowe elektrownie. Ale te nowe jednostki wytwórcze to i tak za mało, by zaspokoić potrzeby energetyczne Polski. Bo budowa nowych bloków nie nadąża za wyłączaniem z eksploatacji starych jednostek, a zużycie energii rośnie. Sytuacja stała się w tym roku na tyle poważna, że Polskie Sieci Elektroenergetyczne ostrzegły w raporcie, iż w latach 2021–2035 możemy mieć do czynienia nie tylko z niedoborami (brownout), ale wręcz z problemami z pokryciem zapotrzebowania na energię (blackout). Według PSE w tym horyzoncie czasowym powinniśmy odtworzyć i rozwinąć posiadane moce (od 23 do 30 GW), a więc skala potrzeb jest ogromna. Pytanie tylko, jak produkować prąd w Polsce.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe