Najnowsza interwencja Uważam Rze

Aktualności

Jak zapłacić mandat przelewem – krok po kroku!

Materiał Partnera

Są sytuacje w życiu, których nikt miło nie wspomina. Spotkanie z organami administracji państwowej może zakończyć się nałożeniem kary grzywny w formie mandatu karnego.

Najczęściej ma to miejsce podczas spotkania z patrolem policjantów z ruchu drogowego. O ile w większości przypadków oddziaływanie wychowawcze takiej kary jest znikome, o tyle bolesna dla portfela jest konieczność opłacenia tej kary. Wysokość mandatów w większości przypadków mieszczą się w przedziale pomiędzy 100 a 500zł, wyższe natomiast są następstwem zbiegu popełnianych wykroczeń (nie uwzględniono tutaj kar nakładanych na podstawie innej niż kodeks wykroczeń).

Zostałem ukarany – co teraz?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoba ukarana mandatem karnym ma 7 dni na jego opłacenie. Jeszcze kilka lat temu pokutowało przekonanie, iż nawet długa zwłoka w jego opłaceniu nie grozi żadnymi konsekwencjami. Teraz egzekucja takiego mandatu odbywa się sprawnie, w oparciu o przepisy dotyczące egzekucji w postępowaniu administracyjnym. Można taki mandat zapłacić w placówce pocztowej, w banku lub poprzez Internet. Placówki pocztowe pobierają z tego tytułu dodatkową opłatę, podobnie jak banki. Wiele osób zastanawia się, jak zapłacić mandat przelewem. Większość osób nie ma pojęcia, w jaki sposób wykonać taki przelew, dlatego wykorzystuje do tego celu serwis zaplacmandat.pl, który w zrozumiały sposób pomoże opłacić mandat.

Osoby bardziej obeznane z tematyką mandatów mogą się zdziwić, gdyż do 1 stycznia 2016 roku wszystkie mandaty opłacane były na konta urzędu wojewódzkiego właściwego terytorialnie względem miejsca wykroczenia. Od 1 stycznia 2016 roku natomiast wszystkie mandaty, niezależnie  od miejsca popełnia wykroczenia opłacane są na konto Urzędu Skarbowego w Opolu. Urząd ten został wskazany w rozporządzeniu Ministerstwa Finansów jako uprawniony do poboru należności wynikających z grzywien nakładanych w drodze mandatu karnego.

Co jest ważne przy opłacaniu mandatu karnego?

Urząd Skarbowy w Opolu musi wiedzieć, z tytułu którego mandatu środki zostały wpłacone na jego konto. Samo wpisanie w tytule swojego imienia i nazwiska w żaden sposób nie rozwiązuje problemu. Funkcjonariusz nakładający mandat wręcza sprawcy wykroczenia 3 druki – jeden z nich jest właściwym mandatem, na którym są dane sprawcy jak również informacje co do popełnionego czynu. W jego prawym górnym rogu znajduje się seria i numer druku. To właśnie te dane muszą znaleźć się w tytule przelewu. Pozwala to urzędnikom jednoznacznie wskazać, iż to właściwy mandat został opłacony i nie zachodzi konieczność wszczynania postępowania mającego na celu egzekucję kary.  Jeżeli dalej nie jest zrozumiałe, jak zapłacić mandat przelewem, można wykorzystać do tego celu platformę zaplacmandat.pl


Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Wojciech Romański

W smoczym kręgu