Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

Na wschodzie kraju nauka po rosyjsku?

Doniesienia o zamykaniu szkół z ukraińskim językiem wykładowym na wschodzie kraju zaniepokoiły Światowy Kongres Ukraińców z siedzibą w Kanadzie.

Organizacja apeluje do władz w Kijowie, by wstrzymały „destrukcyjne działania przeciw ukraińskiemu szkolnictwu”. „Ukraiński jest językiem urzędowym, a państwo powinno zapewniać jego wszechstronny rozwój” – czytamy w oświadczeniu.

Na wschodzie Ukrainy działają obok siebie szkoły z rosyjskim i ukraińskim językiem nauczania. Tych ostatnich jest o wiele mniej. W obwodach donieckim i ługańskim, gdzie większość mieszkańców mówi po rosyjsku, rodzice uczniów z placówek przeznaczonych do likwidacji ogłaszali głodówki. Niektórzy grozili samospaleniem.

Tamtejsze władze tłumaczą, że muszą szukać oszczędności, a likwidowane będą tylko te szkoły, w których uczy się mało dzieci. – To nieprawda, bo na liście są głównie szkoły ukraińskie – mówi Marija Olijnyk z Kongresu Ukraińskich Nacjonalistów.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO