Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Arktyka zielona na koniec wieku

Tam, gdzie dziś dominuje tundra, pod koniec wieku zazielenią się krzewy i drzewa. W roku 2099 zmiany obejmą połowę obszaru, gdzie dzisiaj panuje klimat subpolarny. Tundra, która dominuje na tym terenie dzisiaj, ustąpi lasom.

Klimatolodzy z University of Nebraska-Lincoln, wraz z kolegami z Korei Południowej, przeanalizowali 16 modeli klimatycznych od 1950 roku i użyli danych klimatycznych z ponadstuletniej obserwacji. Swoje przewidywania naukowcy opisali w najnowszym wydaniu magazynu „Climate Dynamics”.

Ocieplenie ma już w 2059 roku doprowadzić do zastąpienia lasami od 33 do 44 procent obszarów tundry w Kanadzie, na Alasce, w Skandynawii i na Syberii – przewidują uczeni. Szybkość zamiany tundry na lasy będzie zależała m.in. od ilości gazów cieplarnianych, jakie będą przedostawać się do atmosfery.     —k.u.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe