Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

Tajemnicza śmierć polskiego konsula w Jerozolimie

Piotr Zychowicz

Dlaczego polski dyplomata Witold Hulanicki zginął z rąk organizacji, którą wspierał – żydowskich ekstremistów Lehi? Zagadka sprzed 63 lat rozwiązana.

Szeikh Badr 26 lutego 1948 roku. To niewielka arabska wioska pod Jerozolimą, z której zaledwie miesiąc wcześniej żydowscy bojówkarze wyrzucili mieszkańców. Kilkadziesiąt opustoszałych i splądrowanych domów, kilka krzyżujących się niewielkich uliczek. Wioska jest całkowicie opuszczona, po zmroku nie zagląda tu nikt. A zwłaszcza policja. Szeikh Badr to idealne miejsce do popełnienia morderstwa.

Między budynkami stoi grupa ludzi. Kilku z nich ma rewolwery. Mówią między sobą w jidysz, czasami rzucają kilka słów po polsku. W tym ostatnim języku komunikują się z ofiarami. To dwaj mężczyźni w średnim wieku o europejskim wyglądzie. Obaj mają wykręcone do tyłu ręce, nadgarstki skrępowane sznurem. Po krótkiej wymianie zdań oprawcy robią kilka kroków w tył i pociągają za spusty.

Rozlega się kilka wystrzałów, które odbijają się głośnym echem w wymarłym miasteczku. Dwóch mężczyzn pada na ziemię. Zabójcy, po upewnieniu się, że ofiary nie żyją, odchodzą w stronę zaparkowanego w pobliżu samochodu. W piasek, na którym leżą ciała zamordowanych, wsiąka krew.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość