Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Brak innowacyjności groźny dla Polski

Konieczne są reformy, m.in. rynku pracy i systemu edukacji, oraz większe nakłady na badania

Zdaniem autorów raportu „Europe 2020 Poland”, w polskiej gospodarce zostały zaniedbane wydatki na badania i rozwój. Brak też nacisku na innowacyjność. „Przy tym nawet przy tak niskich nakładach na badania i rozwój okazuje się, że efekty badań, które mogłyby pomóc gospodarce, wcale nie są wdrażane” – czytamy w raporcie. Zbyt mała jest też aktywność zawodowa Polaków, zwłaszcza kobiet i osób starszych.

Opinie te potwierdzają także krajowe dane. Według GUS, pod koniec roku na 100 osób dorosłych pracowało prawie 56; na 100 mężczyzn pracowało 64, a na 100 kobiet – 48.

Autorzy raportu Banku Światowego (BŚ) zastrzegają, że nie ma pewności, iż Polska bez większych kłopotów jest w stanie wrócić do wzrostu PKB znacząco przekraczającego 5 proc., a nawet dorównać takim krajom, jak Brazylia, Chile, Korea Płd. czy Malezja. “Niemniej brak reform w tych kluczowych dziedzinach może spowodować zmniejszenie się PKB o 1 pkt proc. już od roku 2012” – ostrzega raport.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy