Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Większy pakt na rzecz euro

Anna Słojewska

Polska dołącza do paktu wzmocnionej współpracy strefy euro

Już sześć krajów zdecydowało się dołączyć do paktu na rzecz euro. Są to: Polska, Dania, Litwa, Łotwa, Bułgaria i Rumunia. Na uczestnictwo w inicjatywie nie zdecydowały się na razie: Wielka Brytania, Szwecja, Węgry i Czechy.

W pakcie na rzecz euro, czyli „ściślejszej koordynacji polityki gospodarczej w celu zwiększenia konkurencyjności i konwergencji”, państwa strefy euro muszą uczestniczyć. Pozostali robią to na zasadzie dobrowolności. Mogą się zadeklarować już teraz albo w dowolnym momencie w przyszłości. Donald Tusk już 11 marca ogłosił w Brukseli, że Polska do paktu dołączy.

Na razie pakt mówi o czterech obszarach koordynacji, a dokładniejsze wskaźniki będą ogłaszane w przyszłości. Mowa o konkurencyjności, co oznacza ułatwienia w prowadzeniu biznesu, inwestycje w badania i rozwój, a także powiązanie wzrostu płac ze wzrostem produktywności.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej