Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Jarek, Donek i atomek

Rafał A. Ziemkiewicz

Zabobonny lęk przed niezrozumiałą nowoczesnością jest modny na salonach

W  szkolnych wypisach umieszczano za moich czasów felieton Bolesława Prusa o tym, jak biologa, zbierającego w polu rzadkie okazy, zaatakowało przerażone odprawianymi przez niego czarami miejscowe chłopstwo. Felieton był, generalnie, o przeraźliwej ciemnocie ludu polskiego i winnych tego stanu rzeczy. Przypomina mi się on nieodparcie, ilekroć słyszę histeryczne okrzyki, żeby nie budować w Polsce elektrowni atomowych.

 

Tyle tylko, że za czasów Prusa ciemnota była na swoim miejscu  na zapadłej wsi, w folwarcznych czworakach, wśród analfabetów. Dziś zabobonny lęk przed niezrozumiałą nowoczesnością jest modny na salonach. Ludzie, którzy kompletnie nie rozumieją, czym różni się reaktor jądrowy od bomby zrzuconej przed laty na Hiroszimę, nie tylko nie czują potrzeby swojego nieuctwa się wstydzić, ale wręcz są z niego dumni. Nic nie wiem o atomie, poza tym, że nie jest eko, więc precz z nim! Co najbardziej żałosne, akurat energia atomowa jest najbardziej eko, jak tylko sobie można wyobrazić, o wiele bardziej niż niewydajne, ale szkodliwe dla środowiska gigantyczne śmigła czy rozległe baterie słoneczne. No, ale kiedy rozkręci się histerię, to kogo obchodzą fakty?

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy