Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

Cesarz bez splendoru

Aleksandra Rybińska

Nicolas Sarkozy obiecywał, że zreformuje kraj i przywróci jej wiodącą rolę w Europie i świecie. Zamiast tego przekształcił ją w postpolityczny cyrk w rytmie słupków poparcia. Prawda, że brzmi to znajomo?

Gdy w 2007 r. syn węgierskiego imigranta stanął do walki o fotel prezydencki, Francuzi byli zaintrygowani. Nicolas Sarkozy kipiał energią i obiecywał przywrócić Francji dawny blask, utracony po 25 latach rządów gaulistów, które spowolniły wzrost gospodarczy, zwiększyły dziurę budżetową i pomniejszyły rolę Paryża na arenie międzynarodowej.

– Trzeba zerwać z dominującą rolą państwa, stagnacją i doktrynerstwem – przekonywał kandydat centroprawicowej Unii na rzecz Ruchu Ludowego (UMP). Nie chodziło mu jednak tylko o reformę państwa. Zamierzał zmienić mentalność Francuzów. Zamiast bronić na ulicach przywilejów wywalczonych przez związki zawodowe, mieli wziąć łopaty do rąk i budować nowy dobrobyt. „Pracować więcej, by zarabiać więcej” – przekonywał Sarkozy na wyborczych plakatach.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy