Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

Przy ulicy Państwa Kaczyńskich

Podobno nikt nie jest prorokiem we własnym kraju. Ale w Gruzji wygląda to inaczej. W Tbilisi aleja George’a W. Busha krzyżuje się z ulicą Lecha Kaczyńskiego. Żaden z nich nie miał w swoim kraju łatwego życia

Jakub Mielnik, Tbilisi

Jeszcze rok temu ulica ta nazywała się Czarnomorska – mówi taksówkarz Zurab Kewalia, który codziennie rano czeka na pasażerów koło rosyjskiej cerkwi przy ulicy Mardżaniszwili. Kewalia jest gadatliwy, jak to taksówkarz, i o tragedii smoleńskiej też ma swoje zdanie: – Pomogli Ruskie zejść waszemu prezydentowi – bardziej stwierdza, niż pyta – a jak nie pomogli, to przynajmniej nie przeszkadzali.

Zurab Kewalia z zawodu jest inżynierem. Tyle że z pracą dla 60-letnich inżynierów jest teraz krucho. W Gruzji rządzi młodość. Dosłownie.

Tylko kilku członków gruzińskiego rządu przekroczyło czterdziestkę. Reszta to polityczna młodzież, która w innym kraju pewnie długo jeszcze czekałaby na ministerialne nominacje. Minister finansów Kacha Bainduraszwili ma 33 lata, Bacho Achalia, szef resortu obrony kraju, który stoczył niedawno wojnę z Rosją, ma dopiero lat 31, a minister gospodarki Vera Kobalia trzydziestkę skończy dopiero w sierpniu. W tym towarzystwie 39-letni Dawid Bakradze może uchodzić za weterana: był już ambasadorem Gruzji przy UE i NATO oraz ministrem spraw zagranicznych. Siorbiemy herbatę w okazałym gabinecie przewodniczącego parlamentu Gruzji. Bakradze piastuje to stanowisko od czasu, gdy po rosyjskiej inwazji na Gruzję poprzednia szefowa parlamentu Nino Burdżanadze przeszła do opozycji i zaczęła jeździć do Moskwy na spotkania z Władimirem Putinem.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO