Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Jak gigant z gigantem, czyli listy mistrzów

Maciej Robert

Wydawnictwo Literackie publikuje kolejny tom korespondencji Sławomira Mrożka

Wymiana listów Mrożka z  Erwinem Axerem zaczyna się od wymiany uwag o przygotowywanej przez reżysera polskiej premiery „Tanga”. Wspólne przedsięwzięcie stało się dla obu twórców wydarzeniem, które nie tylko było przełomem w ich karierach, ale też pozwoliło scementować przyjaźń.

Axer, który do dzieł Mrożka powracał jeszcze wielokrotnie, znalazł w twórczości autora „Tanga” ten rodzaj wypowiedzi artystycznej, który pokrywał się z jego osobistą wizją teatru. Z kolei Mrożek traktował Axera jako genialnego interpretatora swoich autorskich wizji, ale też mentora, z którego zdaniem ogromnie się liczył.

Kiedy Mrożek spowiadał się Axerowi ze swoich rozterek („Najlepiej by było napisać najgenialniejszą sztukę świata, taką, co by otworzyła nową erę i stworzyła podwaliny”), Axer odpowiadał: „Nie stwarzaj podwalin i nie pisz najgenialniejszej sztuki świata. Pisz, a może któraś nagle okaże się najgenialniejszą”. Nie pomylił się.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej

Wojciech Romański

W smoczym kręgu