Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Brakuje musztardy do grilla

Z profesorem Pawłem Śpiewakiem, socjologiem z Uniwersytetu Warszawskiego

rozmawiają Jacek i Michał Karnowscy

Pana stwierdzenie, że po kampanii 2007 r. Polacy poszli na grilla, niewątpliwie przejdzie do polskiej historii. Pytanie, czy dalej grillują, czy przy tym grillowaniu im czegoś brakuje?

Uderzyło mnie ostatnio, gdy analizowałem wyniki badań socjologicznych, że wzrósł wskaźnik niepokoju społecznego, ludzie się boją przyszłości. Nie bardzo wiadomo, jaki to lęk, bo tego nie określają badania. Ale niewiele miejsca zostaje na spokojne grillowanie.

Brakuje musztardy czy kiełbasy?

Musztardy, choć te obawy są niezbyt dobrze wyartykułowane. Natomiast niewątpliwie cywilizacja, którą socjologowie nazywają cywilizacją ryzyka, rzeczywiście wkracza w nasze życie. Ceny żywności i benzyny, które w dużym stopniu zależą od międzynarodowej koniunktury. Sprawa OFE też wywołuje taką lekką konsternację, bo właściwie mało kto rozumie, o co chodzi.

Czyli grillowanie to już przeszłość?

Ludzie mają poczucie, że coś się dzieje, tylko mało kto rozumie, o co chodzi. Jesteśmy w obszarze podwyższonego ciśnienia ogólnocywilizacyjnego. Wielkie zmiany w krajach arabskich, poważna zmiana w UE, która dzieli na obszary dwóch szybkości, także katastrofa smoleńska pokazały kruchość instytucji, które często nie potrafią odnaleźć się w takich sytuacjach.  Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że studiują, inwestują w naukę, a lądują na bezrobociu czy biorą byle jakie zajęcia.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy