Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Dałem głos, dałem twarz, dałem...

Krzysztof Feusette

W wolnej Polsce władza zawsze szanowała ludzi kultury. Obecna zmienia ich w kelnerów

A jednak nieprawdą jest, że Donald Tusk polską kulturę ma gdzieś. Wręcz przeciwnie, premierowi zależy, by rozczarowani jego rządami artyści zrozumieli, dlaczego mylą się w ocenie sytuacji. To już premierowa klasyka – jeśli ktoś nie widzi, że jest super, trzeba mu owo „super” opowiedzieć.

Sobotnie spotkanie Tuska z muzykami: Hołdysem, Kukizem i Lipińskim oraz prowadzącym Mellerem „Fakty” zapowiadały tak, jakby chodziło o skok spadochronowy nad Libią. „Bo najtrudniej przekonuje się tych, których się wcześniej rozczarowało” – mówił drżącym głosem redaktor Sobieniowski. TVN wzięła więc na swoje barki nie tylko zorganizowanie audiencji, ale i nadanie jej odpowiedniej rangi. „To, czy popieram premiera, okaże się po tej rozmowie” – kokietował w TVN 24 Lipiński. „Czyli jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie?” – zawracał mu gitarę Kuźniar. „Bardzo się cieszę, że udało się powstrzymać PiS – odpowiadał muzyk. – Wtedy dałem głos, dałem twarz, dałem...” – tu, niestety, swoją melorecytację przerwał.

Kuźniar chciał też, żeby mu 55-letni artysta wyjaśnił, skąd się bierze wielkie poparcie dla PiS wśród 18- i 19-stolatków. – Widzą, co się dzieje na świecie – mówił Lipiński. – Kojarzy im się to z władzą, więc głosują na opozycję.

Kapitalne widowisko muzyczne. Przeklęty Kaczor, chcąc dowalić Tuskowi, bez prawa jazdy wywodzi lud egipski z niewoli, a potem na spółę z NATO obala Kaddafiego. Kaczora mógłby zagrać Barciś, bo już zapowiedział, że zagłosuje na PO. Wróćmy na ziemię. Po Lipińskim w studiu TVN 24 pojawił się jeden z dziennikarzy ekonomicznych tej stacji. I dawaj zapowiadać kolejne podwyżki. Czujny Kuźniar – że oj tam, oj tam. Ekonomiczny swoje – że będzie drożej, bo przez pewien okres czasu... Kuźniar cedzi, że „tak się nie mówi”. Ekonomiczny kontynuuje, Kuźniar do realizatora: „Fajna ta muzyczka!”.

Cytuję ten dialog, bo chciałbym pocieszyć Lipińskiego. Są ludzie, przy których jego zaangażowanie w promocję Platformy, to – podobnie jak w przypadku żałosnych prób wciągania w politykę Małysza – jedynie tępa operetka. Ale niech posłucha prawdziwych diw ekranu i odpowie sam sobie, czy warto?

A pewnie, że warto. Zwłaszcza w czasach, gdy władza artystów przerobiła w kelnerów. Klient płaci, więc wymaga. Wymaga, więc płaci. Za „oprawę artystyczną” uroczystego koncertu na placu Defilad, inaugurującego naszą prezydencję w UE, będą odpowiadać członek Komitetu Poparcia Bronisława Komorowskiego Krzysztof Materna oraz fan Tuska – Kuba Wojewódzki, który kiedyś wsadzał polską flagę w kupę. Teraz będzie mógł powtórzyć swój najlepszy numer w obecności władz państwowych i gości z zagranicy. Podobno urzędnicy Kancelarii Prezydenta już się modlą, by ktoś nie odwrócił flagi do góry nogami, jak za poprzedniej kadencji. Byłby obciach na całą Europę, bo w kupie wyląduje flaga Monako.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej