Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Długi miast ostro w górę


Zadłużenie trzech polskich miast ma w tym roku przekroczyć 70 procent ich dochodów. W sumie dług miast na prawach powiatu (jest ich w Polsce 65) ma sięgnąć w tym roku 27,8 mld zł, czyli ok. 48 proc. rocznych dochodów.

Ale Włocławek, Poznań i Toruń mają znacznie przekroczyć tę średnią. Ich wskaźnik zadłużenia ma być wyższy niż 70 proc., co będzie rekordem w historii polskiej samorządności. – Zadłużamy się, bo inwestujemy – wyjaśnia Jacek Kuźniewicz, zastępca prezydenta Włocławka.

W kolejnych latach zadłużenie polskich miast nie będzie już rosło tak dynamicznie, co też przełoży się na skalę planowanych inwestycji. Polskim miastom daleko jednak do zadłużenia, jakie osiągają niektóre metropolie europejskie. Przykładowo dług Berlina wynosi ok. 62 mld euro, co stanowi trzykrotność rocznych dochodów.  —a.c-w.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO