Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Zwyciężyć kłamstwo o polskich obozach

Rozmowa z Aleksem Storożyńskim, prezesem Fundacji Kościuszkowskiej

Używanie w amerykańskich mediach terminu „polskie obozy koncentracyjne” psuje wizerunek Polski w świecie.

Dla dziennikarzy amerykańskich najważniejszą rzeczą jest zmiana stylebooka –  wewnątrzredakcyjnej instrukcji dotyczącej obowiązującego nazewnictwa. W amerykańskim dziennikarstwie występuje tendencja do skracania wszystkiego, co się da. Sformułowanie „polski obóz koncentracyjny” jest krótsze niż „niemiecki obóz koncentracyjny w okupowanej przez nazistów Polsce”.

Ale mimo wszystko kłamstwo się rozpowszechnia.

Od dwóch lat jestem prezesem Fundacji Kościuszkowskiej. W tym czasie postanowiliśmy złożyć petycję do wszystkich amerykańskich mediów z prośbą o to, żeby zmieniły swoje stylebooki. Zmianę taką zrobił „Wall Street Journal”, potem „San Francisco Chronicle”, a ostatnio również „New York Times”.

Jak fundacji udało się przekonać te tytuły?

Straszyliśmy ich sądem. W USA, żeby wygrać proces o zniesławienie, trzeba udowodnić trzy rzeczy: że gazeta podała nieprawdę, że nieprawdę podała świadomie i że nieprawdę podała z premedytacją. To trzecie jest prawie niemożliwie. W „San Francisco Chronicle” ukazał się artykuł, w którym padł termin „polski obóz koncentracyjny”. Zareagowałem, pisząc do redakcji, że trzeba zmienić stylebook. W odpowiedzi autor artykułu napisał e-mail z prywatnego konta, że stylebook nie zostanie zmieniony, a poza tym Polacy dokonali Holocaustu. Wtedy przesłałem tego e-maila do redakcji „San Francisco Chronicle”, oznajmiając, że tym razem wygraliśmy. Następnego dnia do konsulatu polskiego w Los Angeles przyszedł z tej gazety list z przeprosinami i informacją o zmianie stylebooka.

Rozmawiał Filip Memches

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej