Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Najpierw zrozumcie Polaków

Paweł Lisicki

W ostatnich dniach byłem a to w telewizji, a to w radiu. Temat oczywisty – dlaczego Rosjanie zmienili tablicę w Smoleńsku. Uderzyło mnie jedno: polscy komentatorzy na wstępie zastrzegali, że trzeba zrozumieć Rosjan. Pal sześć lekceważenie uczuć ofiar rodzin – najważniejsze to rozumieć Rosjan.

Rozumieć innych to, owszem, rzecz dobra. Przyznaję, zdolność wczuwania się, umiejętność patrzenia nie ze swojej ciasnej perspektywy, ale z cudzej, innej, jest cnotą. Tylko, na Boga, rozumieć nie znaczy przyjmować za swoje! Rozumieć motywy Rosjan – ich obawę przed odszkodowaniami choćby – nie może znaczyć akceptacji.

Oficerowie w Katyniu zginęli dlatego, że Sowieci chcieli fizycznie zniszczyć naród polski jako ideę, jako zestaw wartości i zasad. Zabili tych, którzy te wartości uosabiali. Pragnęli zabić polskość i tych, którzy nie chcieli się jej zaprzeć. Jeśli to nie było ludobójstwo, to co nim było?

Naprawdę, nie rozumiem: dlaczego tylu polskich dziennikarzy nie może tego zrozumieć i dlaczego, przeciwnie, tak łatwo rozumieją Rosjan.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość