Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Ratunek dla skóry zranionej

Izabela Filc Redlińska

Komórki szpiku pomagają w gojeniu się ran. Uczeni wiedzą już jak

Brytyjscy i japońscy naukowcy zidentyfikowali specyficzne komórki szpiku kostnego, które mogą przekształcać się w skórę i tym samym prowadzić do naprawy uszkodzonej tkanki. Mało tego, namierzyli sygnał alarmowy wysyłany przez cząsteczkę białka, który wzywa je do przybycia na pomoc.

– Wyniki tych badań są szczególnie ekscytujące z punktu widzenia medycyny regeneracyjnej – mówi członek zespołu prof. John McGrath z King’s College London. Ostatnie miesiące spędził w Osace. Naukowcy z tamtejszego uniwersytetu pomagali Brytyjczykom w prowadzeniu badań. „Stanowią one istotny postęp, który może w przyszłości doprowadzić do rewolucji w sposobie leczenia ran” – czytamy na łamach „Proceedings of the National Academy of Sciences” (PNAS). Jak informuje pismo, z odkrycia tego mogą skorzystać nie tylko ofiary poparzeń, ale również osoby cierpiące z powodu wrzodów nóg czy chorób genetycznych.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE