Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Pomaganie jest sztuką

Bracia kapucyni z klasztoru przy Miodowej od lat troszczą się o codzienność bezdomnych. Kilkusetosobowa kolejka do jadłodajni wpisała się już w wizerunek Starego Miasta. Kapucyni wydają codziennie ponad 300 posiłków. To niejedyny wymiar pomocy. Nakarmienie głodnego to nie sztuka, sztuką jest pomaganie. Warszawscy kapucyni są w tym mistrzami. Doskonale wiedzą, że największym głodem bezdomnego jest głód serca. 

Stworzyli im więc braterskie środowisko – duszpasterstwo bezdomnych. Cotygodniowe dzielenie się Ewangelią wielu z nich daje siłę do przetrwania kolejnego trudnego tygodnia tułaczki.

Fundacja Kapucyńska organizuje też warsztaty psychologiczne i zawodowe. Niebawem uruchomi program „Anioł w Warszawie”. Każdy bezdomny otrzyma swojego anioła stróża – wolontariusza wspierającego go w wychodzeniu z bezdomności.

Kapucyni postanowili też zawalczyć o godny pochówek bezdomnych. W ubiegłym roku w samej Warszawie aż 36 osób złożono w grobach z napisem NN. Podczas trzydniowych rekolekcji, które bracia za kilka dni wygłoszą bezdomnym, zostaną im wręczone nieśmiertelniki. Będą na nich widnieć imię i nazwisko, adres klasztoru oznaczony skrótem ICE oraz hasło „Jezu zbaw mnie”.

– Mają się go codziennie uczyć, żeby w chwili śmierci wiedzieli, do kogo zawołać, jak dobry łotr z krzyża – mówi duszpasterz bezdomnych brat Piotr Wardawy.

W Wielkim Poście zachęca się też do innej formy pomocy. Zwykle prosi się o pomoc materialną. Tym razem bracia proszą o post i modlitwę. 15 kwietnia o godz. 20 rozpoczynają 40-godzinny post o chlebie i wodzie w intencji bezdomnych. Doświadczenie głodu ma pomóc w zrozumieniu ich sytuacji, a trud i modlitwa mają być ofiarą w intencji ich odbicia się od dna. Pierwsi chętni zgłaszają się już przez stronę internetową i Facebooka. Post zakończy się  imieninowym festynem patrona Fundacji Kapucyńskiej – bł. Aniceta Koplińskiego.

Marzena Nykiel

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez