Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Smoleński egzamin żywych

Michał Karnowski

Wiem, że dla ekipy premiera Tuska to niemiła wiadomość, ale ktoś musi to powiedzieć: choćby dali narodowi jeszcze dziesięć milionów laptopów i milion boisk dla młodzieży, to historia zapamięta ich w kontekście tragedii smoleńskiej. To jak, i dlaczego do niej doszło, jak potem szukano prawdy, będzie przedmiotem badań historyków. Reszta to pył dziejów.

Ważny dzisiaj, nieistotny jutro. W sobotę 10 kwietnia zaczął się wielki test obozu rządzącego. W tym dniu drobne zabawy w pomniejszanie znaczenia prezydenta nabrały śmiertelnie poważnego zabarwienia. A te poważne gry, jak ta w wypychanie śp. Lecha Kaczyńskiego z polsko-rosyjskich uroczystości katyńskich, zaczęły mieć smak piołunu. I druga wiadomość: egzamin został oblany. W tej sytuacji naturalne jest pragnienie zapomnienia. Próby zgaszenia pamięci i zniczy stawianych przez innych. Budowanie tez, że żałobnicy tak naprawdę leczą kompleksy, nie chcą iść z żywymi. Bez przerwy, do znudzenia  to nadają. Lecz te słowa to także pył. Nasi następcy dziwić się będą nie tym, co pamiętali, ale tym, co tydzień po tragedii wołali: „kończcie tę żałobę”.

Tym bardziej musimy pamiętać. Bo tragedia tej skali, tak nasycona ofiarą polskich państwowców, jest czymś więcej niż – już samą w sobie porażającą – katastrofą samolotu. To narodowe wyzwanie, z którym trzeba się zmierzyć. Duchowo, w samotności, we wspólnocie. Ale i tak praktycznie jak to tylko możliwe. Bo dlaczego to w ogóle było możliwe? Przecież TEN samolot nie miał prawa spaść! Pytania te brzmiały, wyły mi w uszach rok temu. Wyją nadal.

Zginęli wspaniali ludzie. Oni – gdyby to nas spotkało – zrobiliby wszystko, by odkryć prawdę. Pamiętać. A my? Zdaliśmy egzamin?

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy