Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Idee jagiellońskie i prometejskie wciąż żywe

Filip Memches

Polak potrafi. Także produkować towary polityczne na eksport

W kwietniowym numerze „Więzi” czytamy jednak o pewnym produkcie eksportowym polskiej polityki, wyśmiewanym  przez dzisiejszy polski establishment. Chodzi o ideę jagiellońską. W tekście „Polska jagiellońska w Australii” Jan Pakulski przypomina sylwetkę Jerzego Zubrzyckiego, wybitnego socjologa, który po II wojnie światowej wyemigrował do kraju kangurów. Zubrzycki, formułując  koncepcje społeczne, nawiązywał do historycznego doświadczenia dawnej Rzeczypospolitej jako ojczyzny różnych narodów. Tym samym przeszczepił polskie doświadczenie na grunt australijski i stworzył teoretyczne podstawy tamtejszego modelu wielokulturowości.

Do wizji jagiellońskiej nawiązywał w okresie międzywojennym prometeizm. Żeby się dowiedzieć, o czym mowa, warto sięgnąć po sygnalny numer periodyku „Nowy Prometeusz”, wydawany przez  Dom Kaukaski w Polsce.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy