Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Zwyczaje wielkanocne z choinką w pisanki

Ryszard Makowski

Przy kasie ludzie też się często modlą, żeby przy tej drożyźnie wystarczyło pieniędzy na podstawowe zakupy

Wielkanoc jest najważniejszym świętem katolickim. Nasza wiara opiera się na tym, że Jezus Chrystus zmartwychwstał, no i że nam też się uda. Wielki Tydzień przeżywany jest jednak obecnie bardzo różnie. Triduum Paschalne przeplata się często z Triduum Supermarketowym.Przy kasie ludzie też się często modlą, żeby przy tej drożyźnie wystarczyło pieniędzy na podstawowe zakupy. Miłym obyczajem jest jajeczko. Organizowane jest ono w miejscach oficjalnych lub spontanicznie przez grupę znajomych. Zdarza się wtedy spożyć postnej wódeczki. Dopuszczalne to jest jednak w Wielkim Tygodniu wyłącznie do środy. Robienie z Wielkiego Czwartku tłustego czwartku nie uchodzi. Co innego Wielka Sobota. Nawet księża nie są w stanie precyzyjnie określić, czy post kończy się wraz z poświęceniem święconki czy należy poczekać do śniadania w pierwszy dzień świąt. Praktyczniej jest oczywiście zakończyć post po święceniu, wtedy już wieczorem można z czystym sumieniem rozpocząć ucztowanie i nie będzie godnym napiętnowania odstępstwem od tradycji rozpalenie grilla.

Nieodżałowany, choć samozwańczy profesor Jan Tadeusz Stanisławski prowadził filozoficzno-satyryczne rozważania „O wyższości świąt Wielkiejnocy nad świętami Bożego Narodzenia”. Niestety ta wyższość niepokojąco się zmniejsza. W Boże Narodzenie bardziej się czeka na prezenty niż na narodziny Pana, natomiast w Wielkanoc z braku prezentów można mocniej skoncentrować się na części mistycznej. Ostatnio rozpowszechnia się nowa świecka tradycja – zajączek, czyli dawanie sobie prezentów i w Wielkanoc. Dopóki nie zostaną zatrudnieni święci mikołajowie, to jeszcze jak cię mogę, jednak  żądni zysku handlowcy mogą zacząć lansować zwyczaj ustawiania wielkanocnej choinki. Choinka w pisankach to może być hit.

Suplement interwencyjny. Wiele osób uważa, że  życzenia świąteczne składane SMS-em są przejawem nowoczesnego braku wychowania, wręcz lekceważenia, i dziękują za tego typu dowody pamięci „na odwal się”. Nie dość, że człowiek wyasygnuje na takiego leszcza 23 gr plus VAT, to ten jeszcze marudzi. I to jest dopiero kompletny brak kultury, czego i państwu życzę.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Wojciech Romański

W smoczym kręgu

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO