Najnowsza interwencja Uważam Rze

Temat numeru

Śledztwo w sprawie zmartwychwstania

Piotr Zychowicz

Siedem pytań i siedem odpowiedzi na pytania dotyczące Jezusa Chrystusa i Męki Pańskiej

Pewnie niewiele z osób, które niespełna dwa tysiące lat temu zgromadziły się na jednym ze wzgórz pod murami Jerozolimy, zdawało sobie sprawę, że bierze udział w najważniejszym wydarzeniu w historii ludzkości. Rzymianie ukrzyżowali pewnego żydowskiego skazańca, 33-letniego Jezusa z Nazaretu. Mężczyzna udusił się pod ciężarem własnego ciała.

Gdy stwierdzono zgon, został zdjęty z krzyża i pochowany jeszcze tego samego dnia w pobliskim grobowcu. Była to egzekucja, jakich w ówczesnej Palestynie było wiele. Nietypowe rzeczy zaczęły się dziać dopiero trzy dni później. Okazało się bowiem, że ciało skazańca zniknęło z krypty. Szereg osób, nazywających się uczniami Jezusa, zaczęło wkrótce powtarzać, że widziało go żywego.

Sensacyjna wiadomość zaczęła błyskawicznie rozprzestrzeniać się po całym Bliskim Wschodzie, niedługo trafiła do Europy i Afryki, stając się podwaliną nowej religii – chrześcijaństwa. Religia ta, niemal na terenie całego znanego wówczas świata, wyparła tradycyjne wierzenia, całkowicie zmieniając bieg historii. Dziś jest największym wyznaniem na kuli ziemskiej. Chrześcijan jest grubo ponad dwa miliardy, wiarę tę wyznaje co trzeci człowiek.

W swojej najnowszej książce, drugiej części „Jezusa z Nazaretu”, Benedykt XVI przywołuje słowa świętego Pawła z Listu do Koryntian. „Jeżeli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczenie, próżna jest także wasza wiara.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej