Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Jak włoscy rolnicy doją Brukselę

Co piąta włoska krowa nie istnieje, a i tak przynosi dopłaty z unijnej kasy – donosi niemiecki tygodnik “Der Spiegel”. Według pisma, które powołuje się na włoską gazetę “Il Fatto Quotidiano”, to jeden z największych przekrętów w historii wspólnej polityki rolnej (CAP).

Włoscy chłopi sprzedają co roku mleko pochodzące od 300 tysięcy krów, których albo nigdy nie było, albo miałyby teraz ponad 80 lat. A krowa żyje średnio dziesięć lat.

Okazało się, że co piąta zarejestrowana we włoskim Ministerstwie Rolnictwa i w Brukseli krowa nie istnieje. Pochodzące od nich mleko jest jednak sprzedawane i przerabiane za pomocą unijnych subwencji na jogurty, sery i twarożki. W sumie na rynek trafia co roku 1,2 miliarda litrów mleka o nieznanym pochodzeniu.

Nie jest to pierwszy przypadek, gdy sprytni włoscy rolnicy podstępem wyciągają pieniądze z Brukseli. Kilka lat wcześniej plantatorzy pomarańczy z Kalabrii zainkasowali 50 milionów euro subwencji na sok, który wycisnęli z nieistniejących owoców. Gdy unijni urzędnicy dotarli do rzekomych gajów pomarańczowych, znaleźli tam parking i muzeum.

Aleksandra Rybińska

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej