Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Casting na czynnych szatanów

Eryk Mistewicz

Najważniejsze nie jest to, co się Platformie Obywatelskiej udało, jakie ma plany, lecz kto jej w tym przeszkadza

Kampanie wygrywa się dziś dzięki głosom tych, którzy w ogóle nie interesują się polityką.  Dla największej grupy wyborców nie mają najmniejszego znaczenia ideologie, merytoryka, program. „Low Information Voters”, jak określił tę grupę Jonathan Alter, to osoby niedoinformowane, nieczytające gazet, nieoglądające programów informacyjnych. Ich świat ogranicza się do własnego podwórka, własnych przeżyć uzupełnionych przeżyciami gwiazd seriali, popkultury, dobrą kuchnią, niezłym meczem. To dominująca grupa w każdym społeczeństwie.

Polityka jest dla nich co najwyżej kolejnym spektaklem. Rodzajem meczu, w którym jedna walcząca drużyna wbija drugiej bramki – i którego to widowiska nie sposób oglądać beznamiętnie, nie lokując emocji po jednej ze stron boiska. Rodzajem zrozumiałego i utrzymującego w napięciu kina akcji, w którym dobro walczy ze złem; złoczyńca po brawurowej pogoni trafia za kratki, zaś bohater, któremu z całych sił kibicują, triumfuje.

„Im mniej jednoznaczny jest polityk, tym większą sympatię zyskuje. Jest ikoną, cała reszta jest nieważna” – tak określa miejsce głównego bohatera sceny Paul Virilio, autor przełomowych prac o logistyce percepcji.

Jednak kluczowymi, już od czasów dramatów greckich, elementami spektaklu są wybór i jasne opisanie antagonisty. Tego, za którego sprawą cały dramat ma miejsce; który psuje ten świat; który nie pozwala na to, aby żyło się lepiej.

Antagonista jest potrzebny dla lepszego zrozumienia, o co chodzi bohaterowi dramatu. W technologiach komunikacji masowej nie jest dziś najważniejsze, co bohaterowie chcą zrobić, lecz kto im w tym przeszkadza.

Co ciekawe, jeśli z realizacją obietnic są problemy, publika nie zwraca się przeciw bohaterom, lecz przeciw antagonistom. Tym, którzy psują wymarzony idealny świat, tym, którzy blokują, kontestują, utrudniają, krytykują, odwołują.

Głównym zadaniem antagonisty (potężnego, ale możliwego do pokonania) jest mobilizowanie sił witalnych bohatera. W zwarciu finalnym, w dniu ostatecznego rozstrzygnięcia, publika czuje się odpowiedzialna za swoich bohaterów; tak jak kibicuje ulubionej drużynie, tak jak kupuje płyty ulubionego artysty, tak głosuje na swojego bohatera. Namawiając do tego samego wszystkich wokół.

Celem wbrew pozorom nie jest wyeliminowanie antagonisty. Pokonany przestałby mobilizować zastępy zwolenników w następnych zwarciach. Jest potrzebny, aby nim czasami pogrozić. Szatan – antagonista bez mobilizacji „wszystkich białych ludzi”, „wszystkich uczciwych obywateli” może znów zagrozić światu.

Wybór antagonisty określa charakter sporu i szanse poszczególnych jego uczestników. Określa, kto będzie zwycięzcą kampanijnego spektaklu.

„Epoka ideologii się skończyła. Społeczeństwo spektaklu nie jest osadzone ani w miejscu, ani w czasie, ale jest budowane wokół spektakularnych wydarzeń. W świecie realnie odwróconym dotychczasowa prawda staje się fałszem, i na odwrót” – konstatuje Guy Debord w „La societe du spectacle”. Zwycięża ten, kto lepiej rozpisze scenę, znajdzie i wskaże antagonistę, skupi wokół jego dziwactw i szaleństw sprzeciw, protest, oburzenie.

Wymarzonym jest taki antagonista, który nie panuje nad własnym przekazem: którego z łatwością można wyprowadzić z równowagi podczas konferencji prasowej tak, aby zaczął krzyczeć na dziennikarzy, który z własnej i nieprzymuszonej woli opowie, kto rządzi krajem i z jakich idiotów musi składać się naród, który takie władze wybiera od 1939 r.

Efekt tak formułowanych wypowiedzi? Nic innego jak emocje w kolejnym akcie porywającego dla szerokiej publiki spektaklu. Spektaklu, który w naturalny sposób szybko się rozpędza, z interwencjami składanymi do Organizacji Narodów Zjednoczonych, Komisji Europejskiej i Watykanu. Spektaklu budzącego ospały, niechętny do jakiegokolwiek wysiłku elektorat.

Poprzednia
1 2

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?