Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Jak mózg reaguje na brak snu

Izabela Filc Redlińska

Dlaczego niewyspanie powoduje, że jesteśmy nie do życia? Naukowcy już to wiedzą. Uczeni z Uniwersytetu Wisconsin-Madison Odkryli, że wskutek braku snu niektóre komórki nerwowe ucinają sobie na jawie drzemkę. To z kolei upośledza funkcje poznawcze i sprawia, że generalnie gorzej funkcjonujemy. O wynikach badań informuje „Nature”.Dotąd naukowcy sądzili, że niedostatek snu oddziałuje na pracę całego mózgu. Ale według najnowszych ustaleń jeszcze przed tym stadium mózg zdradza, że ma chrapkę na drzemkę. Dowiódł tego eksperyment przeprowadzony na szczurach.

W określonych obszarach neuronów zwierząt umieszczono sondy, co pozwoliło na śledzenie ich aktywności. Celowo wydłużono okres bezsenności gryzoni. W tym czasie niektóre z neuronów szły spać. Aczkolwiek działo się to w przypadku niewielu z nich.

Liczba cyklów drzemki rosła proporcjonalnie do czasu, w którym zwierzęta pozostawały bez snu. Co ciekawe, badania EEG niezmiennie wskazywały, że ich mózgi były czujne i aktywne.

Przedłużenie okresu bezsenności jednocześnie powodowało, że szczury zaczęły popełniać błędy. Miały na przykład problemy z dosięgnięciem jedną łapą grudki cukru. Stąd wniosek, że w drzemkę na jawie zapadają neurony znajdujące się w korze ruchowej mózgu.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej