Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Powrót na Atlantydę

Wiesław Chełminiak

Nie Wilno, nie Lwów, lecz Huculszczyzna okazała się najbardziej żywotną częścią kulturowego dziedzictwa Kresów

Czym kołomyjka różni się od oberka, ceramika pokucka od bolesławieckiej, a koń huculski od tarpana? Jaki dźwięk wydaje trembita? Co to są soroczki, kieptary i hołosznie? Publiczność polsko-ukraińskiego festiwalu Słowiańska Atlantyda zna odpowiedzi na te pytania. Festiwal zainaugurowała wystawa „Na Wysokiej Połoninie – Sztuka Huculszczyzny – Huculszczyzna w sztuce” w krakowskim Muzeum Narodowym. Obie imprezy w tytułach odwołują się do twórczości zmarłego przed 40 laty na emigracji Stanisława Vincenza, którego Czesław Miłosz nazywał „ostatnim mędrcem XX wieku”. Powodów, by przypomnieć o tej skazanej przez komunizm na zapomnienie części kresowego dziedzictwa, jest jednak znacznie więcej.

Na południowym wschodzie dawnej Galicji narodziło się polskie harcerstwo, zbudowano pierwszą w Rzeczypospolitej skocznię narciarską i wytyczono pierwszy szlak turystyczny. Tutaj nauczał rabin HaBaal Szem Tow – twórca chasydyzmu. Karpaty Wschodnie miały też swoją literacką legendę, która poprzedziła mit Tatr i Zakopanego. Huculi nie potrzebowali jednak miejskich inteligentów, którzy podpowiedzieliby im, jak się ubierać i jakie budować domy. Ich zachodni sąsiedzi: Bojkowie i Łemkowie interesowali tylko etnografów. Kultura ludowa Pokucia, wyrosła z rusko-wołoskich korzeni, dekoracyjna w formie i archaiczna w treści, stała się natomiast natchnieniem ludzi, którzy mogli powtórzyć za Vincenzem: „Huculszczyzna to moja ojczyzna człowiecza”.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej