Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Polska wieś broni swojej szkoły

Piotr Legutko

Wzorem miała być dla nas brytyjska polityka społeczna, polegająca na tworzeniu na wsiach centrów edukacji i kultury

Jak się żyje na polskiej prowincji? Naturalnie. Tory kolejowe już dawno zarosły, PKS nie kursuje. Właśnie zamknęli ostatnią w gminie pocztę, a ośrodek zdrowia nie dostał kontraktu od NFZ. Ale najgorsze jest to, że za chwilę zlikwidują we wsi szkołę i przestanie działać otwarty dopiero co punkt przedszkolny.

Powoli, ale sukcesywnie z wiejskiego krajobrazu znikają instytucje i budynki symbolizujące istnienie państwa. Jesteśmy gdzieś w Polsce, ale ona jest raczej w sercu, a nie na szyldzie. Choć może nie dotyka ludzi bieda, czują się pozostawieni sami sobie. Państwo nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, a przecież jeszcze jakieś ma, nawet jeśli do wojska biletów już nie rozsyła.

Nigdzie jednak oficjalnie nie odwołano bezpłatnej opieki zdrowotnej, gwarancji powszechnego dostępu do zdobyczy cywilizacji, do edukacji i kultury. Na poważnych sympozjach debatuje się nad wykluczeniem cyfrowym, a tu rzeczywistość skrzeczy. Daleko od szosy nie ma transportu szynowego i poczty. Coraz dalej jest do lekarza i karetki pogotowia.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?