Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Rewolucja francuska. "L'Illustration", 1901.

Kościół, lewica, sprzeczności

Grzegorz Górny

Rozchodzenie się dróg większości świadomych swej wiary chrześcijan z nurtami lewicowymi nie ma podstaw jedynie politycznych

Lewicowi publicyści i politycy nie szczędzą zazwyczaj chrześcijaństwu i Kościołowi słów krytyki bądź potępienia. Od czasu do czasu jednak któryś z nich jakby się ocknie, wyłamie z antyklerykalnego frontu i zauważy ze wzburzeniem, że przesłanie ewangelii jest przecież na wskroś lewicowe, a tymczasem prawica bezprawnie zawłaszczyła sobie nauczanie rewolucjonisty Jezusa. Taki sens miała choćby wypowiedź Aleksandra Krawczuka, który swego czasu z rozbrajającą pewnością siebie oświadczył, że „Chrystus dzisiaj musiałby należeć do SLD”.

Antychrześcijańska furia

„Kościół nie jest ani z prawicy, ani z lewicy, ale jest z Nieba”. To zdanie artysty Tomka Budzyńskiego dość dobrze oddaje miejsce chrześcijaństwa w życiu publicznym – nie da się go bowiem zamknąć w porządku politycznym, gdyż jego cel, czyli zbawienie duszy i życie wieczne, wykracza poza ramy doczesności.

Doświadczenie uczy nas jednak, że ludziom Kościoła po drodze jest raczej z nurtami prawicowymi niż lewicowymi. Skąd się to bierze?

Na to pytanie muszą odpowiedzieć sobie przede wszystkim przedstawiciele lewicy. Zamiast oskarżać prawicę o zawłaszczanie chrześcijaństwa, powinni zastanowić się nad własnym dziedzictwem oraz tożsamością. Dlaczego od początku swego istnienia traktowali Kościół jak wroga, a chrześcijaństwo jak zarazę?

Samo określenie „lewica” pojawiło się po raz pierwszy podczas rewolucji francuskiej. Wydarzenie to jest uważane zresztą za jeden z wielkich mitów założycielskich tego nurtu ideowego i politycznego. To jednak właśnie w czasie trwania rewolucji po raz pierwszy ujawniła się antyklerykalna i antykatolicka furia lewicowców, której najbardziej jaskrawym wyrazem były terror i ludobójstwo.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe