Najnowsza interwencja Uważam Rze

Temat numeru

FOT. RADEK PASTERSKI/FOTORZEPA

Portfela cięcie, gięcie

Paweł Burdzy

Kiedy drożyzna przychodzi do twojego domu, tego, w którym mieszkasz – wybór jest prosty. Albo zwiększyć przychody, albo obciąć koszty

Komunikat Głównego Urzędu Statystycznego za pierwszy kwartał 2011 r. informuje, że „w warunkach rosnącej inflacji, słabsza niż w ostatnim kwartale ubiegłego roku była dynamika siły nabywczej przeciętnych miesięcznych płac w sektorze przedsiębiorstw oraz emerytur i rent. (...) Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w okresie styczeń – marzec br. rosły w skali roku szybciej niż w kolejnych kwartałach ub. roku, a szczególnie wysoki wzrost odnotowano w marcu – 4,3 proc. Najbardziej zwiększyły się ceny w zakresie transportu, żywności i napojów bezalkoholowych oraz towarów i usług związanych z mieszkaniem”.

Dla przeciętnego Polaka te eufemizmy – mniejsza „dynamika siły nabywczej”, „rosnąca inflacja” – oznaczają konkret: mniej pieniędzy w portfelu po każdym odejściu od kasy. Jak bardzo mniej? Sądząc z danych GUS, podwyżki (a mówimy tylko o pierwszych trzech miesiącach tego roku) są znaczne. Jak piszą rządowi bądź co bądź statystycy: „odnotowano znaczny wzrost cen cukru (o 58,9 proc.), mąki (o 11,1 proc.), warzyw (o 7,7 proc.), owoców (o 7,6 proc.),  pieczywa (o 4,9 proc.), wyższe były ceny mięsa (przeciętnie o 4,0 proc., w tym drobiu – o 18,6 proc., mięsa wołowego – o 4,9 proc.). (...) znacznie podrożały paliwa do prywatnych środków transportu – o 13,9 proc., na co istotny wpływ miały wysokie wzrosty cen oleju napędowego – o 21,2 proc., gazu ciekłego – o 16,8 proc. oraz benzyn silnikowych – o 11,3 proc. Więcej płacono również za usługi transportowe – o 4,9 proc. (...)”.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?