Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Polskie wino bije się z biurokracją

Magdalena Kozmana

Coraz więcej chętnych do produkcji wina, ale nowe przepisy utrudnią im sprzedaż

Czy polskie białe wino Riesling  jest produkowane rzeczywiście ze szczepu Riesling? Na to pytanie będą musieli od tego roku odpowiadać inspektorzy. Obowiązek badania win pod kątem stosowanych do jego produkcji odmian winorośli wprowadza przyjęta w ubiegłym miesiącu ustawa o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich.

– W praktyce oznacza to dla nas, że na etykietce nie będziemy mogli podawać nazwy szczepu, z jakiego wino wyprodukowaliśmy – obawia się  Robert Koziarski, współwłaściciel najstarszej w kraju winnicy Kinga w Starej Wsi niedaleko Zielonej Góry.Wskazuje bowiem, że do certyfikacji odmian winorośli potrzebne są uprawnienia, a polskie instytuty zajmujące się sadownictwem i uprawą roślin nie są jeszcze przygotowane do takich zadań.

W Polsce istnieje ponad 100 winnic, które obejmują ok. 500 ha upraw. Z jednego hektara produkuje się średnio 80 litrów wina. Co roku entuzjastów uprawiania winnej latorośli przybywa, dlatego dane o wielkości produkcji win w kraju są szacunkowe.

Zaledwie kilku producentów zdecydowało się sprzedawać swoje produkty na rynku. Największa winnica to Jaworek , inne to m.in. winnice Płochockich, Andoria i Zbrodzice. Ceny polskich win nie należą do niskich, średnio trzeba zapłacić 50 zł za butelkę, a czasem nawet powyżej 100 zł.   

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?