Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Reagan wielki niewygodny

Jacek Karnowski

Kilka dni temu w Londynie odsłonięto pomnik Ronalda Reagana. Monument ku czci wielkiego amerykańskiego przywódcy stanął również w Budapeszcie.

W sprawie pomnika Reagana w Warszawie zapadła cisza. Ostatnie doniesienia pochodzą z października 2009 r. („Pomnik Reagana zagrożony. Wszystko przez kryzys i Baracka Obamę”).

A to było przed Smoleńskiem. Dziś budowa pomnika w stolicy jest jeszcze trudniejsza. Konserwator zabytków broni widoków jak niepodległości, a prezydent miasta pyta mieszkańców poprzez sondaż, czy chcą marnować pieniądze. Oczywiście nie chcą.

De facto mamy embargo na pomniki, wyjąwszy monumenty Sowietów i niemieckich ofiar wojny.

Reagan nie był ani Niemcem, ani Sowietem. Co więcej, Sowietów obalił. Niby z dzisiejszej perspektywy działał w porządku, ale jednak... czy aby nie za bardzo zdecydowanie, jednoznacznie? Czy ktoś, kto mówił o imperium zła, zasługuje na pomnik w czasach jednoczącej się Europy, której spory kawałek zbudowali byli komuniści?

No i czy podkreślanie jego roli nie pomniejsza roli światłych komunistów, którzy nagle  jeszcze bardziej zmądrzeli i oddali część władzy światłym opozycjonistom?


Na pomnik Reagana trzeba poczekać. Ktoś w końcu przedefiniuje jego postać i Reagan stanie się akceptowalny. Po dokładnej kwerendzie z pewnością znajdzie się jakaś gnębiona mniejszość, która przygarnie Reagana.

A z mniejszością to już przecież nikt nie zadrze.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO