Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Święty Jerzy na nubijskiej pustyni

Tajemnicze prehistoryczne rysunki naskalne odkryli na Saharze niemieccy naukowcy. Przedstawiają sceny, których znaczenia badacze jeszcze nie rozszyfrowali.

Zagadkowe miejsce znajduje się w północnym Sudanie, w rejonie Bajuda, w dolinie Wadi Abu Dom. Najstarszy i najbardziej tajemniczy obraz powstał 5000 lat temu. Składa się z motywów geometrycznych.

Wśród nich jest spirala, znak występujący na innych stanowiskach prehistorycznych z tego okresu na Saharze i w Europie.

Niektóre rysunki powstały 1500 lat temu, gdy szerzyło się już chrześcijaństwo. Widać na nich krzyż, kościół i postać jeźdźca na rogatym zwierzęciu. Badacze przypuszczają, że to postać św. Jerzego. Jego wizerunki widnieją na wczesnochrześcijańskich nubijskich obrazach. W tym kraju archeolodzy znaleźli także wczesne teksty o nim, co świadczy o jego popularności w dawnej Nubii.     

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe