Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

W smokingu na grilla

Ryszard Makowski

Grillowanie jest istotnym stopniem  wtajemniczenia w kategorii – Walka o Ogień

Ostatnimi laty jako społeczeństwo wspięliśmy się na wyższy stopień ewolucji i ognisko, kojarzące się z partyzantką czy harcerstwem zastąpiliśmy światowym grillem lub nawet gryllem.

Człowiekiem kulturalnym często targają wątpliwości, co uchodzi, a co nie. Mamy na przykład zaproszenie do szefa z okazji jego urodzin. Szef: – Wpadnijcie tak o 19 na barbecue (wymowa barbekułe) w gronie znajomych. Awansowaliśmy, awansowaliśmy… na znajomego szefa. No, ale teraz się zaczyna. Jak się ubrać? Pora wieczorowa, choć z drugiej strony plener, ale z trzeciej strony, jak pokazują Garden Party z Londynu, to wszyscy eleganccy, że ho, ho. Wypytywać szefa o strój głupio, bo wyjdziemy na osobę nieobytą.Normalnie przy grillu, który rozpalamy na działce, zasiadamy w szortach, flaneli i rozklapcianych adidasach. Żona w dresie, reszta jak popadnie. Jednak wizyta oficjalna zobowiązuje.

Garnitur oczywiście wybieramy ciemny, koszula może być biała, niekoniecznie ze spinkami… W zasadzie dlaczego nie założyć smokingu? Zrobimy wrażenie. Na żonie wymuszamy suknię wieczorową z odkrytymi plecami. Żona, jak to żona, ma tysiące uwag. Czy ci przypadkiem nie odbiło? – to jedna z pierwszych. – Chcesz, bym dostał podwyżkę? Tym argumentem zamykamy dyskusję. Z pustymi rękami nie pójdziemy. W pracy się już składaliśmy i moglibyśmy przy powitaniu napomknąć, że dwie dychy to my już ten tego. Idąc z wizytą, prezent dać wypada. Najlepiej coś praktycznego. Nabywamy 0,7 l, żeby nie wyjść na sknerę.

Sama wizyta przebiega w sposób klasyczny. Gospodarz jest w szortach i flaneli, gospodyni w dresie, a reszta gości jak popadnie. Obracamy wszystko w żart i oznajmiamy, że myśleliśmy, iż jest to „grill maskowy” (cha! cha! cha!), dlatego tak się jajcarsko odstawiliśmy. Odkryte plecy przy tej ilości komarów to żadna frajda. Dżentelmen oddaje marynarkę małżonce, zanim ona zerwie z niego tę część garderoby. Podczas imprezy staramy się wydudnić 0,7, żeby nie być stratnym. I wtedy wspinamy się zarówno po szczeblach ewolucji, jak i po szczeblach kariery bez trzymanki.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE

Wojciech Romański

W smoczym kręgu