Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Na Wołoszczyźnie, czyli cała dzikość smyczków

Wojciech Lada

Wołosi i Lasoniowie to niecodzienne zderzenie klasyki i karpackiego folkloru

Koncertowali w Indiach, Nepalu i na dworze królowej Belgii, w Polsce jednak są wciąż niemal niezauważeni. Były niby jakieś występy, było zwycięstwo w ubiegłorocznej Nowej Tradycji, ale po prawdzie dało to niewiele. Tymczasem Wołosi i Lasoniowie okazują się być zupełnie oryginalnym kwintetem smyczkowym, splatającym karpacki folklor z muzyką klasyczną. Oryginalny, bo nie jest to ani muzyka klasyczna folklorem zainspirowana, ani amatorska kapela ludowa, która dołączając do składu klasycznych muzyków, pretenduje do występów w filharmoniach.Wołosi i Lasoniowie budują swoje utwory na bazie improwizacji, dla których punktem wyjścia wydaje się być romantyczna klasyka, a motywy etniczne – bardzo bogate, tak jak bogate kulturowo były wołoskie migracje – nadają jej raczej specyficzną, ludyczną ekspresję.  

Mówiąc o swoim graniu, muzycy przywołują wspomnienia Bacha i jego gawotów, Chopina ze słynnymi mazurkami czy kujawiaki Wieniawskiego – ma to wskazywać, że klasyka zawsze starała się zasysać energię ze wsi. I sporo w tym racji. Tyle że wielcy kompozytorzy zapożyczali spomiędzy stodół głównie melodykę, Wołosi i Lasoniowie natomiast nadają folklorowi klasyczną ogładę albo, jak kto woli, w poważną ogładę wstrzykują porcję zdrowej, ludycznej dzikości.

Wyborne i arcyciekawe granie, któremu bliżej do takich projektów jak Dirty Three niż do rzeczy, które da się usłyszeć u nas.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE