Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Co kraj, to obyczaj

Wszystkie narody tak mają. We Francji żonaty facet nie cieszy się szacunkiem, jeśli nie ma przynajmniej jednej metresy – po naszemu kochanki. We Włoszech jest podobnie, ale bardziej pruderyjnie. A Polacy? Uwielbiają kawaleryjską jazdę po pijanemu po najgorszych w Europie drogach. Rosjanie – są dumni ze swojej wódki, którą traktują jak chleb powszedni. Chińczycy natomiast chcieliby zaopatrzyć cały świat w swoje produkty,  a jest to możliwe, gdyż są pracowici jak mrówki. Już tak mają. W Argentynie tańczą tango, ma się rozumieć argentyńskie, a w Szwajcarii chętnie poddają eutanazji chorych i starych. Brazylijczycy tak mają, że bez karnawału w Rio życie straciłoby sens. Niemcy natomiast uważają, że Ordnung muss sein i dzięki temu są najbogatszym krajem Europy.

Co kraj, to obyczaj – stwierdzam niezbyt odkrywczo. Okazuje się jednak, że uprawiając swoje obyczaje, warto poznać obyczaje innych, bo można się bardzo przeliczyć. Ofiara napaści seksualnej szefa MFW Dominique’a Straussa-Kahna w nowojorskim luksusowym hotelu jest muzułmanką, o czym zapewnił jej brat. Muzułmanka pokojówką w Nowym Jorku, to niewyobrażalne. A jednak, Amerykanie tak mają. Może gdyby była liberalną chrześcijanką albo ateistką, uznałaby, że to taki sobie incydent, bo ci z Europy tak mają. Albo zażądałaby finansowego zadośćuczynienia. Ale muzułmanki już tak mają, podobne „zaloty” traktują śmiertelnie poważnie, bo od tego zależy ich honor i szacunek rodziny.

Ameryka jest krajem nieograniczonych możliwości, ciągną do niej jak do miodu przedstawiciele różnych nacji, przywożąc ze sobą swoje obyczaje, zasady moralne i wierzenia. I każdy, kto chce pracować, ma szanse na lepszą przyszłość. Pod warunkiem jednak, że szanuje ludzi, z którymi przyszło mu współżyć. To, co jest normalne we Francji, nie musi być normalne w USA. Europa ma liberalny stosunek do seksualnych przestępców.

A w USA za gwałt można dostać dożywocie. Było zostać w Paryżu, panie Kahn.

—Persona non grata

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy