Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Wyleczyć kapitalizm socjalizmem

Rafał A. Ziemkiewicz

Powinna to ogłosić w „Dzienniku Telewizyjnym” pani Szczepkowska: proszę państwa, 26 maja roku 2011 wrócił do Polski socjalizm

Nie byłoby to oczywiście ścisłe, bo socjalizm wraca sukcesywnie właściwie od czasu pierwszych rynkowych reform, które III RP przeprowadziła, by natychmiast prze- straszyć się własną odwagą. Ale ustawa lekowa, którą właśnie wspomnianego dnia podpisał  prezydent Komorowski, stanowi przekroczenie Rubikonu.

Niniejszym znosi się całkowicie rynek leków i jakąkolwiek konkurencję w tej dziedzinie. Ceny leków ustalane będą urzędowo. Marże sprzedawców też. Za sprzedawanie czegokolwiek w innej cenie niż ministerialna wymierzane będą kary. A wszystko to oczywiście w trosce o pacjentów.

Po pierwsze, konkurujące ze sobą apteki i hurtownie kusiły cenowymi promocjami do zupełnie niepotrzebnego zażywania leków. Obecnie nie będą kusić. Po drugie, zaślepione żądzą zysku koncerny farmaceutyczne ustalały ceny leków wedle logiki kapitalistycznej, to znaczy żądały za specyfiki tyle, ile mogły uzyskać – a wiadomo, że chory człowiek nie liczy się z kosztami. Teraz ceny zostaną wzięte pod kontrolę. Urzędnicy Ministerstwa Zdrowia, którzy wiedzą lepiej, ustalą je tak, żeby nie były ani za wysokie, ani za niskie, tylko w sam raz.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy