Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Poeta i Generał

Paweł Burdzy

Do maja 1945 r. „polski los” wiódł różnymi ścieżkami. Potem był przypieczętowany, ale indywidualny los zależał od jednostki, od osobistego wyboru

Kiedy wpadli do pokoju, z którego dochodził krzyk, zobaczyli dwóch esesmanów i wyrywającą się im młodą dziewczynę z opaską czerwonego krzyża. Jeden wyginał jej ręce, wgniatając torsem głowę w stół. Drugi z rozpiętym rozporkiem darł na strzępy sukienkę bagnetem, przytrzymując rozwarte nogi ofiary.

– Banditen, Banditen! – zdołał wykrzyknąć na widok powstańca. Więcej nie wydusił, bo kula przeszyła czaszkę i padł, tryskając krwią na łono dziewczyny. Drugi esesman próbował chwycić automat, ale celny cios kolbą w głowę powalił go na ziemię.

– Oszczędzaj amunicję... – krzyknął powstaniec w furażerce.

Na ten głos drugi z żołnierzy podziemnej armii odstawił karabin i sprawnym ruchem wyciągnął z cholewy bagnet, wbijając po rękojeść w szyję oszołomionego esesmana. Dowódca podszedł do sanitariuszki, obejmując ją ramieniem. Ta odrzuciła już leżącego na niej trupa i zaczęła poprawiać blond włosy: – Nie... Nie zdążyli...  Jestem od doktora Broma, przydzielona od Trzaski... Szybko, tam w ruinach zostali chłopcy – słowa wypowiedziane z taką determinacją wykluczały wszelką zwłokę.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO