Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Co dalej z akcjami JSW?

Cezary Adamczyk

Oferta 146 zł za jedną akcję Jastrzębskiej Spółki Węglowej przy obecnych giełdowych wycenach firm z branży węglowej wydaje się atrakcyjna. Stwarza szansę na przyzwoity zarobek już podczas giełdowego debiutu. Można zakładać, że kto kupi akcje w ofercie (może na to przeznaczyć maksymalnie 10,95 tys. zł), zarobi ok. 10–15 proc.Sugeruje to nie tylko porównawcza wycena JSW, ale także historyczne zachowanie kursów akcji firm sprzedawanych przez Skarb Państwa. Spośród 19 największych ofert Skarbu Państwa zdecydowana większość przyniosła zyski już podczas debiutu na giełdzie. Średnio można było na nich zarobić ponad 11 proc. Jeszcze więcej przyniosły inwestycje w akcje spółek węglowych. Tu podczas debiutu przeciętnie mogliśmy liczyć na około 18-procentowy zysk.

W dłuższej perspektywie nie wygląda to już jednak tak różowo. Zarząd oraz minister gospodarki podpisał ze związkami zawodowymi JSW szereg bardzo kosztownych dla spółki porozumień dotyczących podwyżek płac, dziesięcioletnich gwarancji zatrudnienia czy zwiększenia dywidendy. W zamian związki  zadeklarowały „zachowanie  spokoju społecznego”. W ten oto sposób resort skarbu „kupił” pozwolenie na upublicznienie akcji spółki. Wszak pieniądze są niezbędne do łatania budżetu. Ale w momencie nadejścia słabszej koniunktury gospodarczej odbije się to czkawką na wynikach finansowych firmy.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy