Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Grosz do rekordu franka

Monika Krześniak

Kurs franka szwajcarskiego do złotego przekroczył w zeszły czwartek 3,33 i mniej niż grosz dzielił nas od rekordowego poziomu z lutego 2009 r. Wówczas nieco przekroczył pułap 3,34 zł.

Główną przyczyną takich negatywnych wieści dla 650 tys. polskich rodzin spłacających kredyty hipoteczne zaciągnięte w szwajcarskiej walucie są obawy o sytuację w Grecji i problemy z uzgodnieniem pomocy dla tego kraju. – Na rynkach znów zagościł strach, dlatego frank – uznawany za walutę na trudne czasy – umacnia się zarówno do złotego, jak i do innych walut – tłumaczy Rafał Uss, diler walutowy Raiffeisen Banku.– Tych, którzy zaciągali kredyty kilka lat temu, ratuje tylko rekordowo niski poziom stóp procentowych w Szwajcarii – mówi Karol Wilczko, analityk porównywarki finansowej Comperia. pl.

W najgorszej sytuacji są osoby, które zaciągnęły kredyt latem 2008 r., kiedy frank był rekordowo tani. Jeśli ktoś wziął wówczas kredyt na 300 tys. zł, dziś – po trzech latach spłacania – ma do oddania aż 504 tys. zł.

Na pewno nie należy się jednak spieszyć z przewalutowaniem kredytu. – W tym kontekście trzeba przeliczyć, jakie są koszty oprocentowania raty we frankach, a jakie w złotych, szczególnie po podwyżkach stóp procentowych. Wtedy okaże się, że lepiej nie kombinować i pozostać przy franku – stwierdził wicepremier Waldemar Pawlak, który zapowiada kolejną ofensywę przeciwko wysokim spreadom bankowym.

Choć kurs franka już nieco spadł, to perspektywy na najbliższe miesiące nie są dla polskiej waluty dobre.

– W ciągu trzech miesięcy kurs osiągnie poziom 3,40 zł, potem powinien spadać – uważają analitycy Banku Handlowego.

Niestety, kredytobiorcy nie mogą oczekiwać znacznego spadku wysokości rat także w dłuższym terminie. „Nie ma co liczyć na trwałą ulgę w kosztach obsługi kredytów we frankach, bo albo frank będzie mocny, a stopy niskie, albo będzie słabszy, a stopy wyższe” – napisali ekonomiści Banku BPH w raporcie.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej

Wojciech Romański

W smoczym kręgu