Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Dookoła kierownicy

Robert Przybylski

Nissan i Mitsubishi będą wspólnie projektować i produkować mikrosamochody na rynek japoński. Do tej pory Mitsubishi sprzedawało Nissanowi gotowe konstrukcje. W produkcji malutkich autek specjalizują się także Suzuki i Daihatsu.

Polscy kierowcy nie zwracają uwagi na opony – tak wynika z kontroli 5300 samochodów przeprowadzonej w Polsce przez Bridgestone. Wśród skontrolowanych aut 20 proc. miało zbyt niskie ciśnienie, a 141 opon nadawało się do natychmiastowej wymiany. Specjaliści przestrzegają, że sflaczała opona źle hamuje i zwiększa spalanie.SSaab bankrutuje. Firma ogłosiła w czwartek, że nie ma pieniędzy na pensje dla 3700 pracowników i dla ośmiuset dostawców. Saab chce wyleasingować zwrotnie nieruchomości firmy.

Trzy chińskie autobusy od pierwszego kwartału przyszłego roku będą obsługiwać port lotniczy we Frankfurcie. Autobusy marki BYD model K9 są całkowicie elektryczne i użytkownik spodziewa się 70-procentowego obniżenia kosztów eksploatacji w stosunku do pojazdów z silnikami Diesla.

Chiński Great Wall zacznie w 2013 r. montować w bułgarskim mieście Łowecz samochody: pick-upa Wingle 5, SUV-a Haval H5 i mały samochód Voleex C10. Udziałowcem tego przedsięwzięcia jest także bułgarska spółka Litex Motor. Inwestorzy przewidują, że montaż sięgnie 50 tys. aut rocznie. Great Wall ma poza granicami Chin 12 takich montowni, a zapowiada, że do 2015 r. zbuduje jeszcze cztery. W 2010 r. firma sprzedała pół miliona aut, z tego 80 tys. za granicą.

Już nie trzeba kupować najnowszego modelu luksusowej limuzyny, aby w aucie mieć system wczesnego ostrzegania o przeszkodach na drodze. Takie urządzenie proponuje firma Mobileye. Rozpoznaje pieszych i rowerzystów – w razie niebezpieczeństwa najechania na 2,7 s przed zdarzeniem sygnalizuje kierowcy dźwiękiem i światłem niebezpieczeństwo. Mobileye kosztuje niecałe 2,5 tys. zł, montaż trwa do dwóch godzin.

Niejaki Don Wales, wnuk Malcolma Campbella i siostrzeniec Donalda Campbella, którzy wsławili się biciem rekordów prędkości na lądzie i wodzie, zamierza w 2013 r. poprawić swój wynik dla samochodów elektrycznych. Obecny wynosi niecałe 240 km/godz. i został ustanowiony w 2009 r. Pierwsze testy bolidu odbędą się w lipcu na plaży w Pendine (Wielka Brytania). Wales będzie testował akumulatory. Mają one dostarczyć energii wystarczającej do rozpędzenia samochodu do 500 mil na godz. (800 km/godz.), czyli o 60 km/godz. więcej niż najszybszy samochód. Brytyjczyk jest także kierowcą najszybszego parowca – jego rekord wynosi blisko 237 km/godz. Elektryczny pojazd buduje w Silverstone firma Delta Motorsport, która specjalizuje się w produkcji samochodów wyczynowych. Koszt projektu przekracza 6 mln funtów.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez